Nové BMW X1 | Užitečné a praktické
Porovnat  
Porovnat  
Pozadí

BMW i8 | OD VIZE K IKONĚ.

579 BMW invelt 6. 9. 2021

Průkopníci futuristického designu, udržitelnosti a dynamické radosti z jízdy, BMW i8 a BMW i8 Roadster, směřují ke konci výrobního cyklu. První plug-in hybridní model BMW Group se do historie společnosti zapíše jako nejúspěšnější sportovní elektrifikovaný automobil světa.

Cílová rovinka na cestě do „síně slávy“ sportovních automobilů BMW: šest let po uvedení na trh se BMW i8 dostává do závěrečné fáze své výroby. Až sériová produkce BMW i8 Coupé (i12) a BMW i8 Roadster (i15) skončí, budou mít tyto plug-in hybridní modely své místo mezi ikonami společnosti už dávno jisté. BMW i8 postavilo svůj celosvětový úspěch na jedinečné symbióze futuristického designu a průkopnické techniky. První plug-in hybridní model BMW Group vydláždil cestu radosti z jízdy, která byla stejně dynamická jako udržitelná a stala se ztělesněním fascinace jízdou s elektrifikovaným pohonem. Model i8 položil základ dnešní široké škále plug-in hybridních vozů BMW Group a vyvinul se v nejúspěšnější elektrifikovaný sportovní automobil na světě.

ODRAZOVÝ MŮSTEK PRO KONZISTENTNÍ STRATEGII ELEKTRIFIKACE

BMW i8 si svou světovou premiéru odbylo společně s BMW i3 (i01) na frankfurtském autosalonu IAA v roce 2013. Dvojitý debut znamenal spuštění komplexní elektrifikační strategie, se kterou BMW Group nastavila počáteční jednotný kurz modelového programu zaměřeného na trvale udržitelnou radost z jízdy. Dnes je BMW Group jedním z předních světových dodavatelů vozidel s elektrifikovanými pohonnými systémy. Kromě čistě elektricky poháněného BMW i3 (kombinovaná spotřeba paliva: 0,0 l/100 km; kombinovaná spotřeba energie: 13,1 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 0 g/km), BMW i3s (kombinovaná spotřeba paliva: 0,0 l/100 km; kombinovaná spotřeba energie: 14,6 až 14,0 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 0 g/km) a MINI Cooper SE (kombinovaná spotřeba paliva: 0,0 l/100 km; kombinovaná spotřeba energie: 16,8 až 14,8 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 0 g/km) jsou ve všech příslušných tržních segmentech k dispozici i plug-in hybridní modely. Nabídka zahrnuje automobily od kompaktní a střední třídy, přes zástupce rodiny BMW X až po sportovní automobily a luxusní sedany. Do roku 2023 BMW Group plánuje rozšířit své modelové portfolio o 25 elektrifikovaných automobilů, z nichž více než polovina bude poháněna čistě elektřinou.

BMW i8, jakožto průkopník a plug-in hybridní vlajková loď radosti z jízdy, bylo pro tento úkol ideálním vozem. A to se netýká pouze jeho role safety caru v šampionátu FIA Formule E, jež se zhostilo již v roce 2014. BMW i8 je prvním sportovním vozem na světě, který byl od samého počátku vyvíjen s ohledem na udržitelnost. Specifická konstrukce a plug-in hybridní systém BMW i především umožnily vytvořit nové výrobní postupy. Kombinace prostoru pro cestující vyrobeného z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny (CFRP) a hliníkového podvozku byla stejně revoluční jako inteligentně řízená spolupráce spalovacího motoru a elektromotoru. Způsob uspořádání sedadel 2+2, aerodynamicky optimalizovaný design, promyšlená lehká konstrukce a inovativní koncepce pohonu byly zaměřeny na řešení neslučitelnosti mezi dynamikou a hospodárností, která platí při navrhování konvenčních vozů. Díky tomuto pokrokovému přístupu BMW i8 nabízí výkon špičkového sportovního vozu v kombinaci s nízkou kombinovanou spotřebou paliva.

Řízení jeho plug-in hybridního systému bylo navrženo jak pro dynamický nástup výkonu, tak pro co nejefektivnější spolupráci obou motorů. Výkon spalovacího motoru s technologií BMW TwinPower Turbo směřuje na zadní kola, zatímco elektromotor pohání kola přední. Výsledkem je hybridně-specifický pohon všech kol s výrazně pozitivním vlivem na trakci, agilitu a jízdní stabilitu. Díky okamžitému nástupu výkonu elektromotoru o maximálním točivém momentu 250 Nm, který je k dispozici již z nulových otáček, se sportovní charakter BMW i8 stal i součástí jízdy výhradně na elektřinu bez lokálních emisí. V čistě elektrickém jízdním režimu lze dosáhnout rychlosti až 120 km/h. Kombinovaný točivý moment obou motorů dodává opojný výkon ve stylu vysoce výkonného sportovního vozu. 

Dynamiku a efektivitu jízdy zvyšuje také pro BMW i typická architektura LifeDrive. Pojetí konstrukce BMW i8 bylo od počátku zcela a výhradně zaměřeno na plug-in hybridní pohon. Struktura karoserie a hnací ústrojí tak byly vyvinuty jako jeden celek, který BMW i8 pomohl dosáhnout jedinečného charakteru průkopnického sportovního vozu. Z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny (CFRP) vyrobený prostor pro cestující (modul Life) a hliníkový modul Drive, který kromě motoru, řídicí elektroniky a zavěšení kol zahrnuje také konstrukční a bezpečnostní prvky, neumožnil pouze udržet pohotovostní hmotnost pod 1500 kilogramy, ale přispěl také k rozložení hmotnosti mezi nápravy v poměru 50:50. A protože vysokonapěťová baterie je ve voze uložena uprostřed a velmi nízko, posunulo se těžiště výrazně blíže k silnici, než je tomu u konvenčních vozů.

LÍDR V OBLASTI INOVACÍ I MIMO TECHLOGII POHONU BMW eDRIVE

Průkopnictví BMW i8 hned od začátku zahrnovalo více než jen zabudování technologie BMW eDrive do kultovního sportovního vozu. Rozsáhlé použití plastů CFRP v karoserii a jasně viditelná opatření vedoucí ke snížení odporu vzduchu stanovila nové standardy v oblasti inteligentní lehké konstrukce a aerodynamiky. Tento plug-in hybridní sportovní automobil společně s BMW i3 vydláždil cestu pro inovativní výrobní technologie, díky nimž se společnost BMW Group stala průkopníkem v používání CFRP plastů v sériové výrobě. Zkušenosti značky BMW i s tímto obzvláště lehkým a technologicky vyspělým materiálem zajistily společnosti BMW Group odborné poznatky v oblasti lehkých konstrukcí, které jsou v automobilovém průmyslu jedinečné, a od té doby se používají při vývoji CFRP komponentů pro další modely BMW. 

Progresivní charakter BMW i8 byl na první pohled patrný také ve výrazném, avšak aerodynamicky optimalizovaném designu exteriéru. Proporce dynamického sportovního automobilu a křídlové dveře, které se otevírají nahoru a dopředu, stále přitahují pozornost. Cílené usměrňování proudění vzduchu umožňuje zejména nízká přední část, téměř kompletně uzavřená maska chladiče ve tvaru ledvinek, vzduchové clony v předním nárazníku, pečlivě zakrytý podvozek, tvarované nástavce bočních prahů či vzduchové průduchy mezi zadními světly a střechou. Výsledkem je nejen nízký koeficient odporu vzduchu 0,26, ale také mimořádně příznivá aerodynamická rovnováha. Bez dodatečných spoilerů se podařilo dosáhnout výjimečné kombinace nízkého odporu a přítlaku potřebného pro stabilitu ve vysokých rychlostech.

Při svém uvedení na trh bylo BMW i8 prvním sériově vyráběným vozem vybaveným inovativními laserovými světlomety. Po světové premiéře v BMW i8 byly BMW laserové světlomety představeny také v dalších modelech – nejprve v luxusním sedanu řady 7 a poté v mnoha dalších modelových řadách. BMW laserové světlomety zajišťují obzvláště intenzivní osvětlení vozovky a výrazně prodlužují dosvit dálkových světel. Současně se podstatně snižuje spotřeba energie, a to i ve srovnání s již obzvláště hospodárnými LED předními světlomety.

V oblasti technologie pohonu byl předchůdce všech plug-in hybridních modelů v BMW Group také průkopníkem v oblasti spalovacích motorů. V BMW i8 byl poprvé použit nový tříválcový zážehový motor s technologií BMW TwinPower Turbo. Motor o objemu 1,5 litru se vyznačuje obzvláště kompaktním řešením a mimořádně vysokým měrným výkonem. S výkonem 113 kW/154 k na litr se jednalo o rekord u sériově vyráběných modelů BMW.

SPOTŘEBA A EMISE

BMW i8 Coupé (kombinovaná spotřeba paliva: 1,8 l/100 km; kombinovaná spotřeba energie: 14,0 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 42 g/km)

BMW i8 Roadster (kombinovaná spotřeba paliva: 2,0 l/100 km; kombinovaná spotřeba energie: 14,5 kWh/100 km; kombinované emise CO2: 46 g/km)

Kam dále?

Naše tipy, kam pokračovat v rámci webu inveltu.
ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů