THE i4 | PRVNÍ ČISTĚ ELEKTRICKÉ GRAN COUPÉ
Porovnat  
Porovnat  

INOVAČNÍ TECHNOLOGIE PRO VĚTŠÍ BEZPEČNOST MOTOCYKLŮ.

253 BMW invelt 7. 9. 2021

Koncepce motocyklu BMW K 1600 GTL s laserovým světlometem BMW Motorrad.                  

Vidět a být viděn bylo vždy jeden z ústředních axiomů bezpečné jízdy na motocyklu, a právě proto se BMW Motorrad již řadu let zabývá vývojem a optimalizací osvětlovacích jednotek pro motocykly. V průběhu let došlo u motocyklů BMW k zavedení adaptivních světlometů pro jízdu do zatáček, LED denních potkávacích světel a dynamických brzdových světel. A jak se často stává, mohl vývoj těžit ze synergických efektů s automobily BMW.

V případě koncepce motocyklu K 1600 GTL, která je zde představena, je laserový světlomet BMW Motorrad odvozen z designu pocházejícího z automobilové divize skupiny BMW. Inovační laserová technologie je již dostupná u nových BMW série 7 stejně jako u BMW i8. V BMW Motorrad nyní tuto technologii - která je zavedená, ale i orientovaná do budoucna - přizpůsobili pro použití u motocyklů. Laserové dálkové světlomety nejen generují zvláště jasné a čistě bílé světlo, ale dosahují dosvitu až 600 metrů, což je dvojnásobek toho, co dokážou konvenční světlomety. Bezpečnost jízdy v noci se proto nyní výrazně zvýšila, a to nejen v důsledku většího dosvitu, ale také díky přesnému osvětlení silnice. Navíc má laserová technologie velmi dlouhou životnost díky své kompaktní, robustní a bezúdržbové konstrukci. Laserové světlo BMW Motorrad je začleněno do koncepčního stroje K 1600 GTL v rámci testu použitelnosti. BMW Motorrad testuje použití této technologie dálkových světel na sériových strojích v průběhu předběžného vývoje.


V současnosti je tato technologie pro použití u motocyklů stále příliš nákladná. Předpokládá se však, že po jejich zavedení v širokém rozsahu v automobilovém průmyslu bude mít cenová struktura jednoznačně klesající trend. Poté by bylo použití této technologie u motocyklů představitelné již ve střednědobém horizontu.

Helma s head-up displejem: jízdní informace vždy v dohledu.

V silniční dopravě stačí jen zlomek vteřiny nebo krátké odvedení pozornosti a jezdec se může dostat do nebezpečné situace. V roce 2003 se stala společnost BMW první evropskou automobilkou, která zavedla průhledový displej (head-up displej) jako doplňkové vybavení svých automobilů.

Head-up displej BMW promítá potřebné nebo užitečné informace o dopravě nebo vozidle přímo do zorného pole řidiče, což mu umožňuje neustále sledovat situaci na silnici, aniž by jeho pozornost byla odváděna jinam. Ještě důležitější než u aut je to u motocyklů, protože někdy stačí jen krátce stočit zrak jinam a jezdec se může na silnici dostat do kritické situace. S cílem nabídnout tuto technologii také u budoucích motocyklů byl realizován předběžný vývoj, v jehož rámci byla helma BMW Motorrad vybavena inovační funkcí průhledového displeje. Umožňuje promítat údaje přímo do zorného pole jezdce. To znamená, že se jezdec již nemusí dívat na přístrojový panel a může se plně a nerušeně soustředit na dopravu na silnici. Všechny displeje jsou volně programovatelné; aby byla poskytována ta nejlepší možná podpora pro bezpečnost jezdce, měly by v ideálním případě být jezdci promítány v každém daném okamžiku pouze ty údaje, které jsou užitečné a podstatné pro aktuální situaci. Bezpečnost a komfortní informace pro ještě intenzivnější emoční zážitek z jízdy Možnosti nastavení zobrazení zahrnují informace podstatné pro bezpečnost, například údaje o technickém stavu motocyklu, jako je například tlak v pneumatikách, hladina oleje a hladina paliva, cestovní rychlost a zařazený rychlostní stupeň, povolená rychlost a rozpoznané dopravní značky plus varování před hrozícím nebezpečím.

Pomocí budoucí komunikace V2V (vozidlo-vozidlo) by mohlo být také možné zobrazovat informace v reálném čase, například včas varovat před každým náhle hrozícím rizikem. Průhledový displej by navíc mohl umožňovat vizualizaci obsahu, který má zvýšit komfort jezdce. Jako příklad lze uvést údaje o plánované trase společně s navigačním doporučením před zahájením cesty. Helma s head-up displejem nabízí také zajímavé možnosti jak dále prohloubit intenzitu již tak vysoce emočního zážitku z jízdy na motocyklu a zároveň zvýšit její bezpečnost. Například akční kamera směřující dopředu, umístěná uvnitř helmy, může natáčet záznam jízdy přímo z helmy. Druhá kamera orientovaná dozadu může někdy v budoucnu plnit funkci "digitálního zpětného zrcátka". A v neposlední řadě tato technologie umožňuje také vizualizovat ostatní jezdce v motorkářské skupině. Jezdec tak v každém okamžiku vidí, kde jsou jeho společníci.

Helma, která je vybavena rovněž integrovaným minipočítačem a reproduktory, se ovládá na levém řídítku pomocí víceúčelové řídící jednotky BMW Motorrad. Jezdec tak může nejen ovládat kameru, ale také pohodlně si vybrat ty údaje, které chce vidět. Technologie zobrazující potřebné informace může být integrována do stávajících helem, aniž by se tím snížil uživatelský komfort nebo bezpečnost jezdce. Provozní výdrž systému se dvěma vyměnitelnými bateriemi je zhruba pět hodin. V následujících pěti letech chce BMW Motorrad dále rozvinout tuto inovační technologii až na úroveň sériové výroby a přidat tak ke svému již dnes širokému sortimentu vybavení pro jezdce další bezpečnostní prvek.

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů