Jak si vede dvoulitrový dieselový motor v BMW X5?

Redaktoři německého automobilového časopisu Auto motor und sport podrobili BMW X5 25d xDrive dlouhodobému testu. Velké SUV bavorské automobilky „nalétalo“ s novináři a dalšími členy redakce v necelých dvou letech přes sto tisíc kilometrů. Jak si s touto porcí poradilo?

Podle časopisu si X5 vedla velmi profesionálně. Novináři ocenili především její velkou spolehlivost a užitečnost. Redakce zkoušela vůz od konce května 2015 do února letošního roku. Automobil měl včetně volitelného vybavení Extra cenu 87 070 eur. První servisní prohlídka přišla na řadu krátce po 28 tisících kilometrech. Vyměněn byl olej a plynový filtr. Druhé servisní prohlídky se vůz dočkal po zdolání mety 55 tisíc najetých kilometrů. V servisu mu vyměnili filtry, brzdové kotouče a obložení vepředu a vzadu.

Třetí prohlídkou prošla X5 po překročení hranice 81 tisíc najetých kilometrů, po které se dočkala výměny oleje a pylového filtru. Po sto tisících kilometrech se pak auto dočkalo obnovy brzdových kotoučů a obložení vepředu.

S redakcí Auto motor und sport strávila X5 celkem 100 070 kilometrů. Nejvíce redaktoři ocenili spolehlivost a šetrnost vozu. Vůz měl průměrnou spotřebu 9,5 litrů na 100 kilometrů, což znamenalo náklady zhruba 15,6 eurocentů na kilometr (asi 4 koruny).

Šestimístný nájezd na tachometru se prý příliš nepodepsal ani na vnějším vzhledu vozidla. Podle odhadů se cena vozu po najetí více než 100 tisíc kilometrů pohybovala okolo 45 a půl tisíc eur (původní cena byla 87 070 eur).

Takové jsou zkušenosti německých novinářů s BMW X5.

 

Ke stažení:

 

 

V novém závodním motocyklu BMW HP4 Race spojuje BMW Motorrad nejednoduchou kombinaci: co největší lehkost a zároveň co nejvyšší rychlost a výkon, kritéria pro závodníky na okruhu přímo klíčová. I s plnou nádrží váží tento skvost pouhých 171 kilogramů a je dokonce lehčí, než tovární stroje závodící v proslulém Světovém poháru superbiků.
Výrazného odlehčení dosáhl tým BMW díky karbonovému rámu s nízkou hmotností 7,8 kilogramu a zároveň se tím inovativně zapsal do historie jako první motocyklový výrobce na světě, který na trh uvádí motocykl s rámem vyrobeným čistě z karbonu. Z tohoto ultralehkého a moderního materiálu jsou i obě kola, která díky tomu snížila svou hmotnost přibližně o 30 procent, zadní polorám s třístupňovým nastavením výšky, i doplňky v ikonických barvách BMW HP Motorsport. 
Nadčasový BMW HP4 Race splňuje ty nejvyšší nároky závodních technologií i v některých svých součástech, které jsou používány ve Světovém poháru superbiků. 
Odpružení a brzdy s přední vidlicí upside-down FRG 300 i pružící a tlumící jednotka TTX 36 G z produkce švédského výrobce Öhlins totiž používají také motocykly pro MotoGp a Světový pohár. Další součástí, která pochází přímo ze Světového poháru, je kyvná vidlice z lehkých slitin, vyrobená z frézovaných i plechových částí. Stejně tomu je v základě brzdového systému v srdci motocyklu – v motoru podobnému specifikacím 6.2 a 7.2. Ty se používají jak na Světovém poháru, tak na vytrvalostních závodech. Motor disponuje špičkovým výkonem158 kW (215 k) ve 13 900 1/min a jeho maximální otáčky byly oproti modelu S 1000 RR posunuty ze 14 200 1/min na 14 500 1/min. 
K dosažení nejlepších možných výkonů pomáhá šestistupňová převodovka s optimalizovanými poměry jednotlivých převodových stupňů a volitelným stálým převodem. Na své si také přijdou nadšenci jízdy po zadním kole Wheelie Control, který je součástí široké škály elektronických řídících a asistenčních systémů.