Porovnat  
Porovnat  
Pozadí

KDYŽ SE SPOJÍ DVĚ LEGENDY SVÉHO OBORU – BMW M1 ART CAR, 1979

478 BMW invelt 7. 9. 2021

Andy Warhol je legendou v uměleckých kruzích, hlavní představitel uměleckého směru pop art. BMW M1 je zase pojmem v oblasti superrychlých vozů. Závodní speciál, jehož design Warhol upravil, startoval v roce 1979 v Le Mans.


BMW začalo oslovovat první umělce, aby upravili design jejich vozů, začátkem sedmdesátých let. Od roku 1975 vytvořilo už 19 umělců z celého světa vozy BMW Art Car, postavené na základě sériových modelů BMW. Tuto sbírku zahájil francouzský závodník a milovník umění Hervé Poulain ve spolupráci s tehdejším ředitelem BMW Motorsport Jochenem Neerpaschem, když požádal svého přítele umělce Alexandera Caldera, aby mu navrhl vzhled jeho vozu. Výsledkem bylo BMW 3.0 CSL, které v roce 1975 závodilo v závodě 24 hodin Le Mans a okamžitě se stalo favoritem veřejnosti: zrodila se sbírka BMW Art Car. 

První kontakt BMW s hvězdou pop artu ohledně vytvoření v pořadí čtvrtého Art Car proběhl v roce 1977. Warhol, jenž byl vždy fascinován myšlenkou spojení reklamy a umění, okamžitě na nabídku mnichovské automobilky kývl. 

Na rozdíl od svých předchůdců, kteří tvořili BMW Art Cars, byl Andy Warhol u projektu od začátku do konce. Umělec barvil závodní speciál BMW M1 sám, místo toho aby pouze navrhnul vizualizaci a finální výrobu nechal na svých asistentech. Pomalování auta mu trvalo pouhých 24 minut. „Snažil jsem se věrně vykreslit rychlost. Když pojede auto velmi rychle, všechny kontury a barvy se rozmažou,“ vysvětlil své myšlenkové pochody po představení vozu, který se měl zúčastnit slavného 24 hodinového závodu v Le Mans. 

BMW M1 group 4 racing version, jehož design upravil Warhol, mělo tří a půl litrový šestiválcový motor s výkonem 470 koňských sil a maximální rychlostí 307 km/h. Závodní okruh ochutnalo pouze jednou – ve 24 hodinovce v Le Mans v roce 1979. Vůz s Warholovým designem startoval s číslem 76 a za jeho volantem se střídali Němec Manfred Winkelhock a Francouzi Marcel Mignot a Hervé Poulain. V celkovém pořadí závodu dojeli na šestém místě a na druhém ve své kategorii.   


ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů