Nejelegantnější vůz DTM v historii? Zavzpomínejte s námi na BMW M3 DTM E30

E30 byla první generací BMW M3. Takřka ihned se stala modlou všech zákazníků, kteří toužili po sportovnějším zážitku z řízení. „Civilní“ verze M3 byla vlastně vozidlem pro závody cestovních vozů, byť s malými úpravami, aby mohlo být vypuštěno do běžného provozu. My se dnes ale budeme zaobírat jeho závodní verzí M3 DTM, která se účastnila závodů kategorie A. Regule skupiny A jasně udávaly, že pro homologování závodního vozu je potřeba vyrobit minimálně 5000 kusů schválených pro silniční provoz, jež se navíc musely prodat během 12 měsíců.

Závodní verzi poháněl vstříc vítězstvím 2,3 litrový čtyřválec s označením S14 s čtyřventilovou technikou. Z tohoto důvodu se vývojáři rozhodli využít modifikovanou hlavu motoru šestiválce BMW M1, jehož válce měly přesně stejně velkou rozteč jako čtyřválce. Kliková skříň byla navržena tak, aby vydržela otáčky 10 000 a více za minutu.

Speciál určený pro seriál závodů cestovních vozů byl schopen vyvinout přes 300 koňských sil. Mnozí odborníci ze světa automobilových závodů dodnes s nostalgií vzpomínají na charakteristický zvuk, který motor pohánějící DTM speciál vydával. Považují jej za mechanický orchestr, za příklad toho, jak má závodní motor znít.

Co znalce a sběratele k těmto vozům táhne i v dnešní době je jejich neskutečná jednoduchost – nespoléhá na moderní aerodynamické prvky, spoléhá se především na do nejmenšího detailu vypiplané šasi a perfektní rovnováhu. „Téměř žádná elektronika, téměř žádné moderní lehké slitiny jako materiál. Od současných DTM speciálů je to úplně jiné auto,“ zhodnotil M3 DTM E30 zkušený automobilový závodník Johnny Cecotto.