Nové BMW X1 | Užitečné a praktické
Porovnat  
Porovnat  
Pozadí

NEJVÝKONNĚJŠÍ PŘÍRŮSTKY DO RODINY MINI JOHN COOPER WORKS.

737 BMW invelt 7. 9. 2021

Invelt prezentuje modely, které jsou podle některých měřítek nejvýkonnějšími vozy určenými pro silniční provoz v šedesátileté historii značkytyřválcový přeplňovaný motor o výkonu 225 kW/306 k v novém MINI John Cooper Works Clubman (kombinovaná spotřeba paliva: 7,4–7,1 l/100 km; kombinované emise CO2: 169–161 g/km) a v novém MINI John Cooper Works Countryman (kombinovaná spotřeba paliva: 7,3–6,9 l/100 km; kombinované emise CO2: 166–156 g/km) přináší do prémiového kompaktního segmentu úžasnou dynamiku. Obě nové verze jsou vrcholná sportovní provedení, jak individualistického vozu se šesti dveřmi a extrémní zábavností jízdy, tak robustního všestranného vozu, přinášejícího podnětný zážitek z výkonnosti. 

Nejnovější generace 4válcového zážehového motoru s technologií MINI TwinPower Turbo, vyvinutá speciálně pro modely John Cooper Works, překonává nejvyšší výkon svého předchůdce o 55 kW/75 k. Maximální točivý moment byl navýšen o 100 Nm na 450 Nm, přičemž došlo i ke zlepšení hodnot zrychlení. Nové MINI John Cooper Works Clubman zvládne akceleraci z 0 na 100 km/h za 4,9 s, zatímco MINI John Cooper Works Countryman dosáhne stejné rychlosti za 5,1 s, což je o 1,4, resp. o 1,5 sekundy rychleji než srovnatelní předchůdci. Pružnost obou modelů nikdy nebyla tak působivá jako nyní. V rámci modelové řady MINI si tito vrcholoví atleti nikdy nezasloužili nejvyšší pozice tak jako dnes. V porovnání s modely MINI Cooper S Clubman a MINI Cooper S Countryman byl výkon navýšen o 29 kW/39 k až o 84 kW/114 k. Výsledná mimořádná výkonnost je doplněna o specifický design a výbavové prvky, které úspěšně podtrhují jedinečnost a výjimečnou náturu těchto dvou modelů John Cooper Works.

Specifický sportovní plynový pedál, 8stupňová převodovka Steptronic Sport, mechanický závěr diferenciálu, volitelné prvky nejvyšší třídy.

Spontánní odezva dokonce i na malý pohyb plynového plynu se stálým přívalem výkonu až do vysokých otáček jsou tím, co charakterizuje neskutečné podání výkonu nové pohonné jednotky, tolik typické pro sportovní vozy. Nově vyvinutý systém chlazení byl vymyšlen tak, aby dokázal dostát všem nárokům kladeným na sportovní vůz. Optimální provozní teplota motoru je udržována dokonce i za extrémních podmínek na závodní trati díky dvěma externím chladičům, pro daný model specifické expanzní nádobě se zvýšeným objemem, nezávislému uložení chladicího modulu, elektrickému ventilátoru se zvýšeným výkonem a třetí úrovni chlazení prováděné prostřednictvím kondenzátoru. Nárůst otáček je doprovázen nápadným zvukem nově vyvinutého sportovního výfukového systému, specifického pro daný model. Extrémní výkon motoru je ještě intenzivnější než kdy předtím, navíc je podkreslený emociálně silným akustickým doprovodem, který odpovídá aktuální zátěži, a přitom podtrhuje sportovní charakter modelu.

Vpředu napříč uložený motor v obou extrémních sportovních modelech přenáší svůj fenomenální výkon nejnovějším provedením 8stupňové převodovky Steptronic Sport. Dosud poslední generace převodovky se vyznačuje vylepšenou vnitřní účinností a zvětšeným rozsahem převodových poměrů. To znamená nižší otáčky při jízdě na vyšší rychlostní stupně, což snižuje spotřebu paliva. Nové ovládání převodovky zvyšuje dynamiku řazení i jízdní komfort. Řadicí páčky pro manuální změny převodů jsou standardně montovány na volantu. Osmistupňová převodovka Steptronic Sport nabízí i funkci závodního startu z místa Launch Control. Součástí nové samočinné převodovky je také integrovaný závěr diferenciálu, který zmenšuje rozdíl otáček předních kol. Při akceleraci dokáže vytvořit svorný účinek až 39 procent. Mechanický závěr diferenciálu je sladěný se stabilizačním systémem DSC (Dynamic Stability Control), takže pomáhá dále zlepšovat trakci nového MINI John Cooper Works Clubman a nového MINI John Cooper Works Countryman na nezpevněném povrchu nebo při špatném počasí, stejně jako zvyšuje jízdní dynamiku při sportovní jízdě v zatáčkách.

Závodní pocit byl u nového MINI John Cooper Works Countryman posunut do nových dimenzí, které si lze užívat na pěti plnohodnotných sedadlech. Mezi další pro tyto modely specifické prvky exteriéru patří volitelné kontrastní lakování s červenou střechou a kryty zpětných zrcátek, individuální design bočních ozdob se směrovými světly a logo John Cooper Works na mřížce masky chladiče a víku zavazadlového prostoru. Hlavní nasávací otvor obou modelů zaujme voštinovým vzorem. Maska chladiče modelu MINI John Cooper Works Countryman je zvýrazněna červeným rámečkem a červená barva je použita také pro horizontální rozdělení masky chladiče u modelu MINI John Cooper Works Clubman. Přední i zadní světlomety taktéž představují nový design odvozený od modernizovaného provedení modelu MINI Clubman. Přední i zadní světlomety taktéž představují nový design odvozený od modernizovaného provedení modelu MINI Clubman.

Pohon všech kol ALL4 se specifickými komponenty.

Pohon všech kol ALL4 hraje hlavní roli v optimalizaci trakce, agility a jízdní stability. Je součástí standardní výbavy nového MINI John Cooper Works Clubman a nového MINI John Cooper Works Countryman a pro nové edice obou modelů byl komplexně přepracován. Kompaktní a hmotnostně optimalizovaný pohon všech kol se skládá z rozvodovky na přední nápravě, dvoudílného spojovacího hřídele a diferenciálu s elektrohydraulicky ovládanou spojkou na zadní nápravě. Systém inteligentní regulace pohonu ALL4 je propojen se stabilizačním systémem DSC (Dynamic Stability Control) a neustále přepočítává ideální rozdělení točivého momentu mezi předními a zadními koly. To znamená, že výjimečný výkon motoru je vždy přenášen tam, kde se nejefektivněji a nejhospodárněji přemění v intenzivní potěšení z jízdy. 

Při normální jízdě s aktivovaným systémem DSC se přenáší točivý moment pro MINI typickým způsobem na přední kola. Díky tomu je možné přeměnit výkon motoru v pohyb vpřed maximálně efektivně. Pokud ale ovládání DSC zaznamená riziko prokluzu předních kol, během zlomku sekundy se elektronicky řízená spojka zásobovaná tlakem elektrohydraulického čerpadla postará o přesun točivého momentu na zadní kola. 

Nejnovější vývoj systému ALL4 byl precizně sladěn s extrémním výkonem motoru a zvýšeným dynamickým potenciálem nového MINI John Cooper Works Clubman a MINI John Cooper Works Countryman. Je tvořen zesílenými ozubenými koly, robustnějšími spojkami spojovacího hřídele vedoucího k zadním kolům a specifickými zadními poloosami se zvětšenou torzní tuhostí. Stejně jako prošel vývojem motor, došlo u nového MINI John Cooper Works Clubman a MINI John Cooper Works Countryman ke zdokonalení také v oblasti podvozku, který nabízí novou úroveň jízdní dynamiky. Pro tyto modely specifická zavěšení přední nápravy se spodními rameny a svislými pružicími a tlumicími vzpěrami a zadní víceprvkové nápravy byla optimalizována z hlediska pevnosti komponentů, kinematiky a hmotnosti. Cílem bylo vytvořit vzrušující závodní pocit z přenosu vysokého výkonu motoru. Nově navržené náboje kol umožnily zvětšit odklon předních kol. Díky specifické kinematice zadní nápravy bylo možné zvýšit potenciál přenosu příčných sil v dynamicky projížděných zatáčkách. Přenastavené odpružení a tlumení, stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control) a elektromechanické řízení jsou precizně naladěny směrem k extrémně agilnímu projevu nových vrcholných sportovních modelů. 

Kam dále?

Naše tipy, kam pokračovat v rámci webu inveltu.
ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů