Nové BMW X1 | Užitečné a praktické
Porovnat  
Porovnat  
Pozadí

NOVÉ BMW M5 A BMW M5 COMPETITION.

648 BMW invelt 6. 9. 2021

Příchodem nového BMW M5 a BMW M5 Competition se vysokovýkonné sedany vracejí na scénu v ještě ostřejší podobě.


Vysokovýkonné sedany využívají mnoho vylepšení z ostatních modelů BMW řady 5, ovšem přinášejí také několik zajímavých M specifických novinek, a to zejména ve verzi BMW M5 Competition. S precizně doladěným designem a novým konceptem ovládání je nové BMW M5 ještě podmanivější než kdy předtím. BMW M5 a BMW M5 Competition přitažlivým způsobem spojují každodenní použitelnost manažerského sedanu s nepřekonatelnou dynamikou vysoce výkonného sportovního vozu.

Sportovní design exteriéru.

BMW M5 a BMW M5 Competition mají modernizovanou maskou chladiče ve tvaru ledvinek. Ta se vyznačuje vzpřímenějším tvarem a zasahuje hlouběji do spodní části nárazníku. Chromovaný rámeček tvoří jeden celek a lemuje obě poloviny masky, kterou dále zdobí M specifické dvojité lamely a M logo. Dravěji tvarované jsou rovněž LED přední světlomety, které dodávají vozu dynamičtější vzhled. M boční žebrování na předních blatnících a aerodynamická M vnější zpětná zrcátka  doplňují dvojité žebrování masky chladiče. 

Přepracován byl také mohutný zadní nárazník s velkým difuzorem, stejně jako LED zadní světla, která svou precizní grafikou svěžím způsobem reflektují dobře známý vzhled ve tvaru písmen L a působí nezaměnitelně trojrozměrným dojmem. Hliníková kapota motoru a střecha z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny (CFRP) vytvářejí nápadný vzhled a zároveň výrazně snižují hmotnost. 

Prvotřídní interiér a nový koncept ovládání.

Výjimečná sportovnost je jasně patrná také v interiéru orientovaném na řidiče: od M koženého volantu přes nový 12,3" kontrolní displej až po M multifunkční sedadla s osvětleným logem M5, všude je na první pohled jasné, že interiér je jak sportovní, tak i exkluzivní. Dvě nová tlačítka na středové konzole – stejná jako v BMW M8 – nabízejí rychlejší přístup k nastavení vozu a různým údajům na přístrojovém panelu a Head-Up displeji.


Tlačítkem Setup se řidič dostane přímo do menu kontrolního displeje, kde lze individuálně nastavit pohon a podvozek, a tím přizpůsobit nastavení vozu aktuální jízdní situaci a osobním preferencím řidiče. Stisknutím tlačítka M Mode, umístěného pod tlačítkem Setup, může řidič rychle přepínat mezi jízdními režimy ROAD a SPORT a aktivovat tak různé asistenční systémy. Dlouhým podržením tohoto tlačítka a následným rychlým potvrzením na centrálním displeji se v BMW M5 Competition aktivuje režim TRACK. Ten je navržen výhradně pro použití na závodních okruzích a deaktivuje všechny komfortní a bezpečnostní funkce asistenčních systémů. Aby se pozornost řidiče ještě více soustředila na cestu před ním, vypne se také audiosystém a kontrolní displej. Výsledkem je ultra čistý, závodními vozy inspirovaný M pocit.

Dva režimy prohlížení Head-Up Displeje. Je-li aktivní zobrazení M View, na displeji se zobrazuje otáčkoměr se zvýrazněným žlutým a červeným polem a ukazatele řazení upozorňují na ideální okamžik k přeřazení. Zobrazují se také navigační pokyny, upozornění na vzdálenost, aktuálně zařazený rychlostní stupeň, rychlost jízdy a všechna rychlostní omezení nebo zákazy předjíždění zjištěná ukazatelem rychlostních limitů. Opětovné stisknutí tlačítka M Mode řidiče vrátí do výchozího režimu ROAD. Head-Up Displej se pak přepne do standardního zobrazení, zahrnující rychlost a otáčky motoru a dále velkou číslicí znázorněný aktuální rychlostní stupeň a nastavení funkce Drivelogic.

Široký výběr asistenčních systémů. Všechny asistenční systémy a prvky výbavy známé z BMW řady 5 jsou k dispozici také pro BMW M5 a BMW M5 Competition. Driving Assistant Professional s rozsáhlými funkcemi je součástí standardní výbavy. Pokud je součástí výbavy komfortní přístupový systém, umožňuje BMW digitální klíč uzamčení a odemknutí vozu chytrým telefonem pomocí technologie NFC (Near Field Communication). Přidržením telefonu u kliky dveří se automobil odemkne, a to i když je baterie telefonu vybitá. Řidič může BMW digitální klíč sdílet až s pěti dalšími lidmi.

Excelentní výkon motoru V8. Pohonná jednotka pod kapotou BMW M5 a BMW M5 Competition má charakter závodních vysokootáčkových motorů, disponuje impozantní dynamikou a špičkovým nárůstem výkonu. BMW M5 COMPETITION disponuje zážehovým 8válcem BMW TwinPower Turbo s výkonem 465kW (625k), z 0 na 100 km/h zvládne za 3,3 sekundy a rychlostí 200 km/h sprintuje za 10,8 sekundy. BMW M5 je rovněž osazen zážehovým 8válcem BMW M TwinPower Turbo, tentokrát s výkonem 441kW (600k), z 0 na 100 km/h potřebuje 3,4 sekundy a rychlostí 200 km/h jede za 11,1 s.

Maximální rychlost BMW M5 a BMW M5 Competition činí 250 km/h, případně 305 km/h, pokud je součástí výbavy volitelný paket M Driver’s.

Kam dále?

Naše tipy, kam pokračovat v rámci webu inveltu.
ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů