BOSS IS BACK | NOVÉ BMW X5

Hlavní menu

NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE.

NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE.

898 BMW invelt 6.9.2021
NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE. NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE.

Nová generace operačního systému BMW umožňuje vozidlu navázat aktivní vztah se všemi na palubě, a přitom slouží jako digitální, inteligentní a aktivní partner pro každou situaci.

Vrcholem jedinečného uživatelského zážitku je nový BMW Operační systém 8 s novou generací displejů, ovládacích prvků, softwaru a extrémně výkonnou konektivitou a zpracováváním dat. Nový systém iDrive se postupně objeví ve všech modelových řadách, přičemž poprvé se představí letos v BMW iX a následně také v BMW i4. 

Schopnost asistenta BMW Intelligent Personal Assistant přizpůsobit se individuálním potřebám a zvykům řidiče, stejně jako aktuální situaci, z něj více než kdy jindy činí hlavní ovládací kanál propojení mezi člověkem a strojem. Nový operační systém je navržen s jasným zaměřením na interakci založenou na komunikaci mluveným slovem a dotykovém ovládání prostřednictvím BMW Prohnutého displeje.

  • Historie a nová interpretace.

Představením systému iDrive před dvaceti lety automobilka BMW odstartovala novou éru ovládacích technologií uvnitř automobilu. BMW, které chtělo dostat pod kontrolu neustále se rozrůstající počet funkcí v interiérech automobilů, odstartovalo v roce 2001 v tehdy novém BMW řady 7 změnu paradigmatu. Místo mnoha jednotlivých ovladačů se uprostřed palubní desky objevil barevný displej (kontrolní displej) a na středovém tunelu otočný ovladač (ovladač iDrive). Tento multifunkční systém řidičům umožňoval pomocí jediného nástroje ovládat velké množství nastavení vozidla, stejně jako zábavních, navigačních a telekomunikačních funkcí. Během několika let se iDrive stal novým průmyslovým standardem, a tím potvrdil svoji extrémní pokrokovost.

Dnes, o 20 let později, se vývojáři a designéři orientovaní na interakci a uživatelskou zkušenost, museli vypořádat s novými úskalími. Mezi nimi se objevuje neustále se zvětšující množství nejrůznějších funkcí, které jsou čím dál složitější a jejich ovládání by přitom mělo být stále jednodušší a přirozenější. Dnešní vozy BMW jsou navíc inteligentní a pomocí moderních senzorů a jejich fúze dokážou vytvořit podrobný obraz o svém okolí. Jsou trvale připojené k serverům BMW, a proto využívají kombinovaný výpočetní výkon dlouhodobě ukládaných dat a dat v reálném čase, strojového učení a rojové inteligence generované dalšími 14 miliony připojených automobilů.

NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE. NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE.
  • Grafické uživatelské rozhraní.

Nová generace BMW iDrive přináší nový designový styl nově vyvinutého BMW Operačního systému 8. Přehledná a poutavá grafika, moderní barvy, futuristické textury a provedení, jasné světlo a souhra odlesků vytvářejí působivý a přitažlivý vzhled. Uživatelské rozhraní bylo zároveň vylepšeno tak, aby za všech okolností a srozumitelným způsobem poskytovalo správné množství informací.

Informační panel ve středové vizuální ose řidiče zaujme jak svou velkoryse dimenzovanou plochou obrazovky, tak svými výraznými tvary, dynamickými světelnými efekty, hloubkou barev a moderními barevnými světy. Všechny displeje mají extrémně vysoké grafické rozlišení 200 dpi.

Rozsáhlé možnosti individualizace displejů umístěných za volantem lze velmi rychle a snadno obsluhovat pomocí funkčních tlačítek na volantu. Dvouosý ovládací systém umožňuje uživatelsky přívětivý vertikální pohyb v nabídce menu pomocí otočného ovladače nebo přepínání mezi částmi menu prostřednictvím kolébkového přepínače. Řidič může podle aktuální jízdní situace několika málo pohyby palce přepínat mezi třemi typy zobrazení a různě pojatými widgety podle svých osobních preferencí. V případě zobrazení Drive mohou řidiči ke sledování individuálně volitelných informací využít dynamicky se měnící části uprostřed informačního panelu. Zobrazení Focus bylo navrženo pro extrémně dynamické jízdní situace. Naproti tomu zobrazení Galerie do značné míry minimalizuje zobrazování jízdních informací ve snaze nabídnout co nejvíce místa pro obsah widgetů.

Obzvláště povedeným estetickým prvkem je nově navržený přehrávač médií. Posouvá designový přístup „pouze to nejdůležitější“ o další kus dál a přejímá zjednodušené uspořádání, díky němuž se jeho design vyznačuje mimořádnou přehledností a magnetickou přitažlivostí. Barevné schéma právě přehrávané skladby je vybíráno na základě algoritmu, který ho následně dynamicky reprodukuje po celé ploše displeje mediálního přehrávače.

NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE. NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE.
  • Přirozený dialog s asistentem BMW Intelligent Personal Assistant.

Nová generace BMW iDrive rozšiřuje také schopnosti inteligentního osobního asistenta BMW Intelligent Personal Assistant. Za účelem posílení osobního spojení mezi digitálním společníkem a cestujícími ve vozidle mohou uživatelé i nadále pojmenovat inteligentního osobního asistenta ve voze podle svého výběru a vybrané jméno následně budou používat jako jeho oslovení.

Při komunikaci mezi lidmi je velké množství informací sdělováno neverbálně. Nový vizualizační přístup tohoto asistenta zahrnuje světelné sféry v různých velikostech a úrovních jasu, což mu dává více prostoru a umožňuje nové způsoby vyjádření. Tento vizuální obraz mu také dává „tvář“ s jasně identifikovatelnými stavy aktivity pomocí gest.

Vylepšena byla také funkčnost inteligentního asistenta BMW Intelligent Personal Assistant. Větší množství podkladových dat a informací učinilo digitálního asistenta nejen inteligentnějším, ale také mu umožnilo jednat v rámci určitého kontextu. Při zvažování, kdy a jak bude komunikovat s těmi na palubě, může zohlednit aktuální situaci ve vozidle a jeho okolí.

Při používání nového BMW iDrive se majitelé mohou těšit z větší personalizace uživatelského zážitku vytvořeného na základě BMW ID. V budoucnu bude možné do BMW ID bezpečně uložit ještě osobnější nastavení a sdílet je mezi vozidly. Aby ostatní uživatelné neměli přístup k osobním údajům, je možné je chránit PIN kódem nebo BMW ID spárovat s konkrétním klíčem.

NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE. NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE.
  • BMW iDrive poskytuje řidiči optimální podporu a v hojné míře využívá umělou inteligenci.

Nová funkce My Modes zajišťuje komplexní uživatelský zážitek zaměřený na osobní preference řidiče a vytváří jedinečné okamžiky pro řidiče i jeho spolujezdce. Při navrhování režimů My Modes bylo vzato v úvahu množství funkcí souvisejících s jízdou. Cílem bylo v dané situaci maximalizovat funkčnost a emoční dopad celkového zážitku. Režimy My Modes jsou navrženy tak, aby stimulovaly více smyslů najednou, od zraku přes sluch až po hmat. Lze je zvolit velmi snadno hlasovým příkazem nebo pomocí speciálního tlačítka na středové konzole.

S příchodem nového BMW Operačního systému 8 se digitální služby pro navigaci, parkování a nabíjení uživatelsky přívětivým způsobem plně integrují do cloudového systému BMW Maps. Rozšiřují se také inteligentní funkce BMW Maps. Jednou z klíčových funkcí je v tomto případě učící se navigace, což znamená, že mapy BMW Maps využívají pro učení a předvídání cíle, kam řidič pravděpodobně zamíří, návyky spojené s osobním BMW ID. To řidiče zbaví nutnosti opětovně zadávat cíl u pravidelně se opakujících cest, jako například při každodenním dojíždění do práce.

Ovládání klimatizačního systému bude v budoucnu začleněno do BMW Prohnutého displeje, protože zákazníci by neměli mít potřebu nastavení klimatizace jakkoliv upravovat. Toho bude dosaženo tím, že všechny teplotní a komfortní funkce budou nyní ovládány inteligentním způsobem společně. Každou další úpravu systém zaregistruje a uloží ji do uživatelského profilu BMW ID. Uživatelé tak nebudou muset opakovaně provádět stejné úpravy.

NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE. NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE.
  • Technologie a konektivita.

BMW Operační systém 8 je nejvýkonnější a nejrozsáhlejší sadou technologií, jakou kdy BMW vyvinulo. Je základem osmé generace a současně nové interpretace systému BMW iDrive. BMW Group vyvíjí centrální řídicí jednotku a platformu pro integraci softwaru od roku 2013 interně a výhradně na platformě operačního systému Linux. Úplná kontrola nad softwarem je zásadní pro vytvoření stabilního, aktualizovatelného a vysoce kvalitního systému, který BMW od ostatních výrobců odlišuje. V době rychlého digitálního vývoje již nestačí digitální funkce modelu plně aktualizovat každé tři roky.

Příchod vzdálených aktualizací softwaru Remote Software Upgrade znamená, že vozidlo je nyní koncipováno jako digitální platforma. Takže představením nové generace BMW Operačního systému vývojové práce ještě zdaleka neskončily. Místo toho je operační systém základem pro neustálý vývoj během celého životního cyklu produktu. Integrovaná spolupráce mezi hardwarem a softwarem, technické možnosti, které vzdálené aktualizace softwaru Remote Software Upgrade nabízejí, a agilní procesy vývoje společnosti podporují jeho schopnost zpřístupnit nové funkce zákazníkovi během několika měsíců nebo dokonce týdnů.

BMW Group je jedním z klíčových hráčů v oblasti bezdrátových aktualizací. Již v roce 2020 prováděla nejrozsáhlejší aktualizace softwaru ze všech evropských automobilek. BMW Group si do konce roku 2021 stanovila za cíl provozovat největší flotilu na dálku aktualizovatelných automobilů na světě. Do té doby bude moci na dálku aktualizovat software více než 2,5 milionu vozidel značky BMW.

Nová generace systému BMW iDrive nabízí nové možnosti, jak do ovládacího systému bezproblémově začlenit zvyky a preference zákazníků. Díky vyšší míře flexibility systému bude budoucí používání aplikací třetích stran ve vozidle ještě jednodušší a pohodlnější. BMW Operační systém 8 opět umožňuje plnou integraci Apple CarPlay a Android Auto, zatímco nový systém BMW iDrive dovoluje též rozsáhlou integraci služeb Alibaba a Tencent pro zákazníky v Číně.

NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE. NOVÝ SYSTÉM BMW IDRIVE.

Kam dále?

Naše tipy, kam pokračovat v rámci webu inveltu.
ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů