Nové BMW X1 | Užitečné a praktické
Porovnat  
Porovnat  
Pozadí

BMW CONCEPT I4. UDÁVEJTE TEMPO STYLOVĚ.

581 BMW invelt 6. 9. 2021

„Design vozu BMW Concept i4 má fantastické proporce, výrazně expresivní charakter a samozřejmě nechybí ani řada propracovaných detailů,“ dodává Domagoj Dukec, ředitel BMW Design. „Uvnitř jsme díky prohnutému displeji velmi elegantně pozměnili typickou orientaci na řidiče. BMW Concept i4 současně přináší pocit trvale udržitelné radosti z jízdy.“ V rámci tohoto přístupu BMW Concept i4 přináší několik exteriérových a interiérových designových prvků, které se objeví jak u BMW i4, tak u dalších budoucích elektřinou poháněných sériových automobilů BMW.

První kroky pod novou identitou značky BMW.

V rámci uvedení elektrického konceptu BMW poprvé představuje inovovaný vzhled značky. Nové komunikační logo je základem pro znak automobilky, umístěný na voze. Jeho dvourozměrné, průhledné provedení zajišťuje bezproblémovou aplikaci a také dále zvýrazňuje speciální barevný odstín Frozen Light Copper. Tento koncept nemá za úkol pouze hledět do budoucna z pohledu estetiky, techniky a inovací, ale také zkoumat potenciál designu v rámci naší ochranné známky BMW.

Exteriér.

Moderní a elegantní exteriér souzní s dynamickým zážitkem z jízdy. Dokonale vyvážené proporce Gran Coupé vytvářejí autentický, moderní a sebevědomý vzhled. Dlouhý rozvor, svažující se linie střechy a krátké převisy tvoří klasický profil, oplývající elegancí a dynamikou. Čtyřdveřový koncept BMW Concept i4 nabízí nejen vysokou úroveň každodenní použitelnosti a praktičnosti, ale také mnohem prostornější interiér, než moderně a dynamicky tvarované proporce naznačují.

 

Interiér.

Interiér BMW Concept i4 se zaměřuje na ty chvíle, ve kterých se řidič rozhodne, že bude auto řídit sám. Proto je také každý prvek v přední části kabiny zaměřen na řidiče. Nový BMW prohnutý displej tvoří spolu s volantem funkční celek, představující nové pojetí orientace interiéru na řidiče. Nabízí také pohled do budoucnosti, na sériová provedení BMW iNEXT a BMW i4. Rovněž zde se zobrazovací plochy přístrojového panelu a multimediálního displeje sloučí v jeden celek natočený směrem k řidiči. Toto seskupení optimalizuje zobrazování informací a usnadňuje dotykové ovládání. Díky pokročilé technologii displeje s antireflexním sklem také není potřeba stínění displeje, což přispívá k mimořádně přehlednému a vzdušnému kokpitu.

Sériová výroba nového BMW i4.

Produkce modelu BMW i4 začne v roce 2021 v hlavním výrobním závodě společnosti BMW Group v Mnichově. To znamená, že v budoucnu budou na stejné montážní lince vyráběna vozidla se spalovacími motory, plug-in hybridním pohonem i čistě elektrické vozy. 

Začlenění sériové výroby BMW i4 do stávajícího výrobního systému představuje pro mnichovský závod náročný úkol. Koncepce karoserie BMW i4 se kvůli nutnosti obsáhnout vysokonapěťovou baterii liší od konstrukce konvenčních modelů, které se v současnosti v závodě vyrábějí. Na přibližně 90 procent karoserie modelu i4 bude zapojeno existující výrobní vybavení karosárny. Pro zbývajících deset procent, zejména v oblasti struktury zádi, bude nutné vyvinout nové výrobní zařízení. 

Kvůli instalaci vysokonapěťové baterie do vozu zespodu také v montážních halách přibudou stroje, které ji budou mít za úkol do skeletu zabudovat. Obzvláště náročnou záležitostí v procesu změny technologií jsou složitá zařízení montážních hal. Z často stísněných prostor bude zapotřebí odstranit staré stroje a na jejich místo nainstalovat nové, a to vše během šesti týdnů odstávky, na jejímž konci má být spuštění provozu. To vyžaduje dlouhodobé plánování a precizní realizaci.

Zvuky Hanse Zimmera jsou úvodním signálem pro elektrickou radost z jízdy.

Hans Zimmer a Renzo Vitale představili nový zvuk pro zapínání a vypínání vozu v Zimmerově studiu v Santa Monice již v listopadu roku 2019. Zvuk značící připravenost všech elektrických BMW a plug-in hybridních modelů BMW k jízdě bude součástí standardní výbavy těchto vozů po celém světě od července roku 2020. „Možnost vytvořit zvukový design našich vozů nám umožnila dále prohloubit pozitivní emoce,“ vysvětlil Vitale. Nový zvuk pro zapínání a vypínání vozu je navržen tak, aby posílil vzrušení z nadcházející elektrické jízdy, tedy od samotného počátku, kdy se zákazník vydá na cestu.

Zvuk pro jízdu v BMW Concept i4 byl již druhou prací Hanse Zimmera pro elektrické BMW. První byla prezentace elektrického zvuku pro koncepční vůz BMW Vision M NEXT, představený na akci #NEXTGen v Mnichově v roce 2019. „Máme nyní mimořádnou šanci vytvořit prostřednictvím zvuků elektrické jízdy ve vozech BMW zcela speciální zážitek,“ komentoval v roce 2019 svoji tehdejší práci Zimmer. „Doslova si vychutnávám tuto výzvu, kterou jsem se mohl podílet na tvorbě elektrické budoucnosti BMW.


Kam dále?

Naše tipy, kam pokračovat v rámci webu inveltu.
ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů