Nové BMW X1 | Užitečné a praktické
Porovnat  
Porovnat  
Pozadí

PRVNÍ BMW IX.

387 BMW invelt 6. 9. 2021

BMW iX, které bude uvedeno na trh koncem roku 2021, předznamenává novou éru mobility a zaměřuje se na svěží interpretaci designu, udržitelnosti, radosti z jízdy, všestrannosti a luxusu. Jedná se o první model využívající novou modulární a škálovatelnou techniku, na níž bude postavena budoucnost BMW Group. Model iX, který byl od počátku koncipován jako vůz s čistě elektrickým pohonem, nově definuje úspěšný koncept Sports Activity Vehicle (SAV). Svoji průkopnickou roli bude hned od uvedení na trh hrát ve dvou variantách.

  • Pátá generace technologie BMW eDrive přináší výjimečnou účinnost a dlouhý dojezd.

Elektromotory pro BMW iX jsou, stejně jako výkonová elektronika, technologie nabíjení a vysokonapěťová baterie, součástí páté generace systému elektrického pohonu BMW eDrive. BMW iX bude od svého uvedení na trh nabízeno ve dvou variantách. U BMW iX xDrive50 jsou všechna kola poháněna výkonem přes 370 kW/500 k, což mu dovoluje zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než 5,0 sekundy. Tyto dynamické schopnosti se propojují s dojezdem přes 600 kilometrů v testovacím cyklu WLTP. BMW iX xDrive40 má výkon přibližně 240 kW (přes 300 k) a sprint z 0 na 100 km/h zvládne za 6,0 s. Jeho dojezd (opět podle cyklu WLTP) překračuje 400 kilometrů.

Nová technologie nabíjení BMW iX dovoluje rychlé nabíjení stejnosměrným proudem (DC) s extrémně vysokým výkonem. Například BMW iX xDrive50 může svoji vysokonapěťovou baterii nabíjet výkonem až 200 kW, tedy za deset minut načerpat tolik energie, kolik stačí na více než 120 kilometrů dojezdu. Maximální nabíjecí výkon BMW iX xDrive40 činí 150 kW, což znamená, že připojení vozu k rychlonabíjecí stanici na deset minut mu přidá energii na ujetí dalších 90 kilometrů. V obou variantách lze vysokonapěťovou baterii nabít z 10 na 80 % její plné kapacity za méně než 40 minut.

  • Sada nových technologií přináší další pokrok směrem k automatizovanému řízení.

Nová sada technologických nástrojů, která si v BMW iX odbývá svou premiéru, poskytuje rovněž platformu pro významný pokrok v oblastech automatizovaného řízení a digitálních služeb. Například úroveň výpočetního výkonu byla vyvinuta pro zpracování 20x většího objemu dat než u předchozích modelů. To znamená, že lze zpracovat přibližně dvojnásobné množství dat ze senzorů vozidla, než tomu bylo dříve.

BMW iX bylo koncipováno tak, aby zvyšovalo kvalitu života a umocňovalo příjemný pobyt na palubě jak řidiči, tak jeho spolujezdcům. Jasný a minimalistický design karoserie demonstruje novou podobu mobility, přesně přizpůsobenou potřebám cestujících. Jeho interiér nabízí posádce inovativní možnosti využití času během cesty. Zajistí maximum relaxace, bezpečí a nové formy luxusu.

 

  • Odpovědnost při vývoji a výrobě.

Kromě radosti z elektrické jízdy v konečcích prstů řidiče je od prvního dne součástí značky BMW i také trvale udržitelný rozvoj. Odpovědné využívání zdrojů v celém hodnotovém řetězci a minimalizace uhlíkové stopy ve všech fázích životního cyklu produktu je základem průkopnického přístupu k prémiové mobilitě BMW i. A tento komplexní přístup byl při vývoji a výrobě nového BMW iX implementován důsledněji než kdy dříve.

Mimo ekologického výrobního procesu je v tomto případě brána v úvahu také recyklovatelnost daného komponentu a aspekty související se zdravím. Materiálové vlastnosti všech dílů jsou pečlivě dokumentovány a ověřovány v materiálové laboratoři BMW Group. Součástí kontrol je rovněž zajištění toho, aby potenciálně alergenní materiály, jako je například nikl, nebyly používány v oblastech, kde by se jich zákazníci mohli dotknout.

Od roku 2020 je elektřina pro výrobu vozidel ve všech závodech v globální produkční síti BMW Group vyráběna výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupována externě. Pro výrobu BMW iX v závodě BMW Group Dingolfing a v továrnách na předcházející výrobu komponentů se používá pouze zelená vodní energie, vyrobená lokálně na řekách Isar a Lech.

Interiér BMW iX obsahuje pečlivě vybrané materiály, které jsou nejen mimořádně kvalitní, ale současně maximalizují faktor udržitelnosti. Klíčovými prvky jsou ochrana zdrojů, energetická účinnost při výrobě a vhodnost pro recyklaci. Jediným prvkem s náznakem chromu použitým v interiéru je znak BMW na volantu. Volitelné provedení Clear & Bold zahrnuje ovládací panel na středové konzole vyrobený z udržitelně zpracovávaného dřeva s odpovídající certifikací FSC. Tkanina Twist, která je součástí interiéru Loft Stone Grey, je vyrobena z přírodních vláken vlny, zatímco kožené čalounění je pozoruhodné i z důvodu extrémně ekologického a efektivního způsobu výroby. K ošetření kůže je místo konvenčních činidel používán extrakt z olivových listů. Ten se získává z listů nashromážděných po každoročním prořezávání stromů v evropských olivových hájích.

Čalounění podlahy a koberce v BMW iX jsou vyrobeny ze syntetické příze, která se vyrábí speciálně vyvinutým způsobem z recyklovaného nylonového odpadního materiálu. Zdrojem tohoto materiálu jsou rybářské sítě získané z moře spolu s opotřebovanými obklady podlah a zbytkovým odpadem z výroby plastů.

1. Nový šestiúhelníkový volant. 2. BMW Head-Up Displej s delší projekční vzdáleností pro snažší čitelnost. 3. Inovativní BMW Prohnutý displej, kterž se skládá z informačního displeje pro řidiče (úhlopříčka 12,3 palce) a centrálního kontrolního dispelje (úhlopříčka 14,9 palce). 4. Více prostoru pro nohy díky chybějícímu středovému tunelu. 5. Přepracovaný ovládací panel na středové konzole se skleněným dotykovým povrchem.

 

  • Technologie pohonu a různé varianty.

Dva elektromotory a čtyři poháněná kola přinášejí do BMW iX nové svěží pojetí pro BMW typické radosti z jízdy. Vynikající účinnost pohonných jednotek a nejmodernější technologie bateriových článků dodávají vozidlu dlouhý dojezd a v neposlední řadě výjimečnou každodenní použitelnost. Extrémně výkonné nabíjení znamená, že k doplnění energie do vysokonapěťové baterie jsou na cestě zapotřebí pouze krátké zastávky. Nejnovější (pátá) generace systému BMW eDrive poskytuje zákazníkům ideální základ k tomu, aby si užili každý aspekt mobility bez lokálních emisí v prémiovém voze.

Hlavní součástí páté generace technologie BMW eDrive je hnací jednotka integrující do jednoho konstrukčního celku elektromotor, výkonovou elektroniku a převodovku. Toto řešení o přibližně 30 % zvyšuje hustotu výkonu, než nabízely dřívější systémy elektrického pohonu. Vysoce integrované řešení elektrického pohonu je klíčovým faktorem výjimečné účinnosti BMW iX.

Charakteristickým rysem zážitku z jízdy za volantem BMW iX je nástup výkonu, který je nejen bleskurychlý, ale také neobvykle konzistentní a podtrhuje typickou sportovní působivost vozu. BMW iX xDrive50 akceleruje z 0 na 100 km/h za méně než 5,0 sekund, zatímco BMW iX xDrive40 dosáhne stejné rychlosti během 6 sekund. Maximální rychlost obou variant je elektronicky omezena na 200 km/h.

Adaptivní a individuálně nastavitelná rekuperace energie při brzdění umožňuje další zvýšení účinnosti systému pohonu BMW iX. Inteligentní řízení pohonu znamená, že intenzitu rekuperace energie při brzdění lze přizpůsobit aktuální jízdní situaci tak, jak je detekována údaji z navigačního systému a senzorů používaných asistenčními systémy. Například při přiblížení ke křižovatce se zvýší stupeň rekuperace, což zvětší množství energie vracené zpět do akumulátoru a současně zintenzivní deceleraci.

Naopak na otevřené silnici funkce „plachtění“ zvyšuje komfort a efektivitu, vozidlo jede setrvačností bez hnací síly, kdykoliv řidič sundá nohu z akcelerátoru. Adaptivní úpravy podle jízdní situace jsou prováděny i v případě, že není aktivní navádění navigačním systémem.

 

  • Design exteriéru.

Nové BMW iX vychází z tvarů moderního SAV, ovšem vyznačuje se novým, zjednodušeným designovým jazykem v přední a střední části vozu. Impozantní design exteriéru je formován malým počtem precizně vedených linií a vozu dává mohutný, robustní a jasně definovaný vzhled. Zaměřuje se na funkční atributy BMW iX, jako je lokálně bezemisní provoz a zážitek z vnitřního prostoru poskytujícího komfort pro každodenní používání i pro dlouhé cesty.

Zásluhou svých vnějších rozměrů spojuje BMW iX funkčnost BMW X5 s dynamikou BMW X6 a vizuálním výrazem BMW X7. Výsledkem je osobitě přepracované pojetí mohutných proporcí velkého BMW kategorie SAV. BMW iX je délkou a šířkou srovnatelné s BMW X5 a díky plynule se svažující linii střechy je téměř stejně vysoké jako BMW X6. Velikost jeho kol přitom připomíná BMW X7.

Design přední části propůjčuje BMW iX nezaměnitelný výraz. Charakteristické vizuální prvky BMW, jako například osobitě tvarovaná maska BMW ve tvaru ledvinek a známé dvojité světlomety, byly nově interpretovány a dostaly futuristický styl. Uprostřed přední části dominantně vyčnívá vertikálně navržená maska chladiče ve tvaru ledvinek, jejíž povrch má trojrozměrnou strukturu trojúhelníků. Do masky s průhledným krytem jsou elegantně integrovány kamery, radary a další senzory. Do přední masky jsou také zabudována topná tělesa a čisticí systém senzorů.

BMW iX je standardně vybaveno LED světlomety. Zatmavené světelné zdroje jsou zasazeny hluboko do vnitřních částí světlometů, a proto jsou viditelné pouze rozsvícené. Světelné zdroje v každém světlometu se spojují a generují potkávací a dálková světla. Volitelně je k dispozici nejnovější generace laserových světlometů BMW Laserlight, která spojuje adaptivní LED světlomety s funkcí matrix a nový typ modulu laserových světel.

Čisté proporce BMW iX vyniknou obzvláště zřetelně při pohledu z boku. Dojem muskulaturní karoserie umocňuje ztvárnění bočních dveří. Malé množství prolisů v jejich spodní části vyzdvihuje strukturu jejich ploch a umocňuje jejich vizuální velikost. Kliky jsou zapuštěné do těla karoserie a mají kontrastní povrchovou úpravu. Elektrické otevírání, které se ovládá stiskem tlačítka, a volitelná funkce jemného dovírání Soft Close umožňují snadné nastupování a vystupování. Funkce nepřímého osvětlení klikám propůjčuje prvotřídní vzhled. Nejnovější generace volitelného systému komfortního přístupu dveře automaticky zamyká nebo odemyká, jakmile se majitel k vozu přiblíží nebo se od něj vzdálí. Požadovaný signál je do vozidla odeslán pomocí rádiového dálkového ovládání nebo BMW Digitálního klíče (prostřednictvím zákazníkova chytrého telefonu).

Inovativní design vnějších zpětných zrcátek BMW iX snižuje hluk větru a zlepšuje aerodynamiku a výhled do všech stran. Mimořádně tenké držáky zrcátek jsou připevněny ke spodní hraně rámu bočního okna, což eliminuje potřebu klasického malého držáku trojúhelníkového tvaru v přední části bočních oken. Kryty zrcátek jsou lakovány v barvě karoserie a ve spodní části jsou ohraničeny leskle černým držákem, což vytváří atraktivní barevný kontrast.

Dveře zavazadlového prostoru splývají se zádí vozu a zabírají její celou část, což obzvláště svěžím způsobem vyzdvihuje expresivní řešení ploch. Zadní kamera je nenápadně integrována do černého prstence velkého loga BMW umístěného ve středu víka zavazadlového prostoru. Čočka kamery je automaticky čištěna ostřikovačem, který podle potřeby vyjíždí zpoza kulatého znaku BMW.

  • Aerodynamika a inteligentní lehká konstrukce. Inovativní svými tvary a konstrukcí.

BMW Group již mnoho let účinně snižuje spotřebu paliva a emise prostřednictvím souboru opatření EfficientDynamics. V případě BMW iX byla tato strategie implementována vizionářským způsobem, který definuje charakter tohoto vozu a zahrnuje nejen vysoce účinný systém elektrického pohonu, ale také řešení pro zlepšení jeho aerodynamických vlastností a hmotnosti. Faktory, které přispívají k působivému dojezdu čistě elektrického modelu SAV, jsou snížený odpor vzduchu a inteligentní lehká konstrukce.

Stoprocentní využití výhod čistě elektrického pohonu a pečlivá implementace osvědčených řešení z minulosti přinesly zdokonalení aerodynamických vlastností BMW iX, což má pozitivní dopad jak na jeho jízdní dynamiku, tak na dojezd. Nízký aerodynamický odpor lze připsat nejen mimořádně aerodynamické karoserii s novým designovým stylem, svažující se střešní linii, hladce integrovaným bočním oknům, zapuštěným klikám, extrémně subtilním vnějším zpětným zrcátkům a pečlivě navrženým aerodynamickým odtrhovým hranám, ale také řadě dalších řešení.

BMW iX standardně jezdí na 20palcových kolech z lehké slitiny s aerodynamicky optimalizovaným tvarem. Jejich převážně uzavřené plochy přinášejí účinné snížení turbulencí, které kolem kol vznikají. Kola Air Performance, jež jsou volitelně dostupná v rozměrech 21 a 22 palců, velmi inovativním způsobem pomáhají snižovat odpor vzduchu. BMW Group je prvním výrobcem automobilů na světě používajícím tento průlomový tvar kola, který spojuje zlepšení aerodynamických vlastností s elegancí kola z hliníkové slitiny s paprsky ve tvaru písmene V. Váží asi o 15 procent méně než běžná aerodynamická kola z lehké slitiny, což dále zlepšuje hospodárnost BMW iX.

Pozoruhodně lehké, avšak extrémně pevné komponenty vyrobené z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny CFRP (z „karbonu“) v bočních, zadních a střešních partiích karoserie tvoří klíčový prvek bezpečnostní koncepce prostoru pro cestující. Výsledné snížení hmotnosti současně zvyšuje agilitu vozu. CFRP komponenty bočního rámu, odtokových kanálků, střešního rámu, prostoru mezi čelním oknem a kapotou a rám zadního okna společně tvoří karbonový skelet „Carbon Cage“, který se na karoserii BMW iX objevuje vůbec poprvé. BMW Group využila své mnohaleté zkušenosti s prací s tímto technicky vyspělým lehkým materiálem, získané například při výrobě modelů BMW i a současného BMW řady 7, k inteligentní aplikaci dílů CFRP pro zesílení karoserie a zároveň k úspoře hmotnosti. Konstrukční princip „Carbon Cage“ je dalším rozvinutím řešení „Carbon Core“ použitého v řadě 7 a umožňuje vizuálně ocenit fascinující vlastnosti tohoto technicky vyspělého materiálu.

 

  • Doslova obrovský prostor, výběr špičkových materiálů, nově vyvinutá sedadla a mimořádně velká plocha panoramatické prosklené střechy se společně podílejí na tom, že všech pět sedadel uvnitř BMW iX nabízí prostředí luxusního salónku. Zcela nová architektura vnitřního prostoru BMW iX je základem dokonale jasné a přímočaré funkčnosti, která intenzivně vychází vstříc potřebám a emocím řidiče a jeho spolucestujících.Design interiéru. Více prostoru pro kvalitnější život a příjemně strávený čas.

Palubní technologie BMW iX jsou rozmístěné inteligentním způsobem a projevují se pouze tehdy, jsou-li skutečně zapotřebí. Díky tomu je ovládání spíše intuitivní než složité. Design interiéru vyjadřuje pocit bezpečí a důvěrnosti, čímž vzniká nový typ propojení mezi cestujícími a vozidlem.

Prostředí moderního luxusu udává tón v přední i zadní části interiéru BMW iX. Minimalistický designový styl a jasně členěné plochy dodávají kabině výjimečný dojem prostornosti. Uspořádání dveřních panelů se vyznačuje výrazným diagonálním dělením pomocí různých barev a materiálů. Madla dveří byla elegantně zapracována do diagonálního ozdobného pruhu, v němž se nachází také tlačítko elektrického otevírání dveří. Ovladače pro nastavení polohy sedadla jsou umístěny v horní části předních dveří, kde jsou ergonomicky uspořádány do tvaru sedadla. Panel tlačítek pro paměťovou funkci se nachází hned vedle. Loketní opěrka na straně spolujezdce také obsahuje přihrádku pro uložení mobilního telefonu. Středové reproduktory jsou schovány za látkovým krytím dveřních panelů a nejsou vidět, přesto svým zvukem výrazně ovlivňují prožitek z cesty.

Moderní a prostornou atmosféru uvnitř BMW iX dále vylepšuje nízká palubní deska, která je standardně potažena materiálem Sensatec a volitelně látkou z mikrovláken nebo přírodní kůží činěnou s použitím výtažku z přírodních olivových listů. Ve specifikaci Loft Stone Grey posiluje precizní odstupňování barev od světlých po tmavší dojem extrémně lehké konstrukce. Tvar palubní desky stoupá směrem dopředu a proměňuje ji v dokonalou scénu pro futuristické, plně digitální seskupení obrazovek. BMW Prohnutý displej, který v sériově vyráběném voze zažívá svoji premiéru, je uchycen na nosné konstrukci, kterou cestující nevidí, takže displej působí, jako by se v kokpitu vozu vznášel. Má hořčíkové pouzdro a bezrámový jednodílný skleněný povrch. Vysoce kvalitní technologie displeje používající antireflexní sklo také umožňuje upustit od obvyklého stínicího štítu, což vnitřnímu prostoru dává pozoruhodně úhledný a vzdušný vzhled.

BMW iX je prvním modelem BMW Group, který bude vybaven šestiúhelníkovým volantem. Jeho polygonální tvar znamená, že je ideální pro přepínání mezi automatizovaným a manuálním řízením. Unikátní, motorsportem inspirovaný věnec volantu nabízí další výhodu v podobě snazšího nastupování a většího pohodlí při řízení. Šestiúhelníkový tvar také poskytuje řidiči lepší výhled na část prohnutého displeje umístěného přímo za volantem. Multifunkční tlačítka na volantu s novým vzhledem ovládacích plošek ve vysoce kvalitním skleněném provedení dále zlepšují intuitivnost ovládání zvukových i komunikačních funkcí a asistenčních systémů. Pro BMW iX je volitelně k dispozici také třístupňové vyhřívání volantu, které je použito vůbec poprvé.

Nejnovější generace BMW Head-Up Displeje je další pomůckou pro soustředěnou jízdu v BMW iX. Vůbec poprvé byl projektor BMW Head-Up Displeje zapuštěn do povrchu přístrojové desky bez rámečku, což znamená, že není vidět. Promítá jízdní informace na čelní sklo v grafické podobě, která se objevuje přímo v zorném poli řidiče. Řidič tak může vnímat všechna klíčová data, aniž by musel přestat sledovat silnici. Informace promítané BMW Head-Up Displejem zahrnují rychlost vozu, aktuální zákazy předjíždění a rychlostní omezení, zprávy Check Control, indikátory stavu vozu a varování asistenčních systémů, podrobné navigační pokyny, stejně jako telefonní a zábavní seznamy. Úhel, výšku a jas displeje lze individuálně nastavit.

 

Všechny funkce osvětlení interiéru BMW iX využívají LED světelných jednotek. Všechny ovládací prvky mají bílé podsvícení, což usnadňuje jejich lokalizaci i v noci. Harmonický noční design prohnutého displeje přispívá k uvolněnému pocitu jako v obývacím pokoji, což platí také pro barevné vnitřní osvětlení, které je díky velkému počtu použitých LED jasně viditelné i za denního světla. Vnitřní osvětlení zdůrazňuje rozměrné plochy a ostré linie obložení dveří a zároveň poskytuje nepřímé osvětlení prostorů pro nohy a vstupních prostor.

BMW iX lze objednat s panoramatickou prosklenu střechou. Její průhledný povrch se rozprostírá nad celým interiérem bez příčných vzpěr, které by ji rozdělily. Jde o největší prosklenou střechu, jaká kdy byla u vozu BMW Group použita. Panoramatická prosklená střecha výrazně zvyšuje pocit prostornosti a atmosféry salónku uvnitř BMW iX a její další výhoda spočívá v tom, že zvětšuje prostor pro hlavy cestujících. Nepotřebuje totiž stínicí roletku. Místo ní prosklená střecha využívá elektrochromatického zatmavování, které lze aktivovat stisknutím tlačítka a chránit tak interiér před přímým slunečním zářením.

Audiosystém, který je součástí standardní výbavy BMW iX, tvoří Hi-Fi audiosystém s dvanácti reproduktory a 205wattovým zesilovačem. Na přání dodávaný jedinečný prostorový audiosystém Harman Kardon nabízí díky sedmipásmovému ekvalizéru, hudebnímu výkonu 655 W a úpravě zvuku podle rychlosti vozu vynikající potěšení z poslechu všem cestujícím. Celkově je za produkci efektu prostorového zvuku zodpovědných 18 reproduktorů, přičemž čtyři vestavěné reproduktory v zadních opěrkách hlavy doplňuje pět středových a pět výškových reproduktorů. Kombinace dvou centrálních basových reproduktorů a dvou dalších subwooferů umístěných pod zadními sedadly doposud nebyla u modelu BMW použita a zajišťuje silný a čistý zvuk. Výškové reproduktory systému jsou umístěny za vysoce kvalitními perforovanými mřížkami, zatímco středové reproduktory jsou skryty pod látkovým obložením výplní dveří.

Kam dále?

Naše tipy, kam pokračovat v rámci webu inveltu.
ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů