Nové BMW X1 | Užitečné a praktické
Porovnat  
Porovnat  
Pozadí

BMW MOTORRAD PŘEDSTAVUJE NOVÉ R NINET A R NINET URBAN G/S.

457 BMW invelt 7. 9. 2021

Nové R nineT Urban G/S však v tomto klasickém stylu přináší zcela nový charakter. Po více než 35 let znamenají písmena GS pro motocykly BMW zejména vyjádření svobody na dvou kolech nejen na silnici, ale také v terénu. R nineT Urban G/S přebírá geny vůbec prvního a legendárního BMW R 80 G/S z roku 1980 a transformuje je do moderní éry zásluhou vyspělých technologií a klasickou formou motocyklu BMW s motorem boxer.

Propracovaný boxer udává charakter i styl. 

Podélně umístěný dvouválcový motor boxer s přenosem výkonu spojovacím hřídelem je pro motocykly BMW již po více než 90 let charakteristický. Vzduchem chlazený boxer od BMW Motorrad okouzlí jezdce svou nezaměnitelnou a autentickou konstrukcí, bohatou zásobou točivého momentu a jedinečným hrdelním zvukem.

Jak BMW R nineT, tak i R nineT Urban G/S jsou vybaveny známým motorem boxer s chlazením vzduch/olej, který má vrtání 101 milimetrů a zdvih 73 milimetrů, což znamená objem 1170 cm3. Jeho maximální výkon je 81 kW (110 k) při 7750 1/min a maximální točivý moment 116 Nm přichází v 6000 1/min. Motor lze vytáčet k maximálním otáčkám 8500 1/min.

Oba nové modely z řady motocyklů BMW Motorrad Heritage byly navrženy tak, aby splnily emisní předpisy EU4. To zahrnovalo doplnění o takové prvky, jako je nová mapa řídicí jednotky, palivový systém s uhlíkovým filtrem pro odvětrání palivové nádrže a výfukový systém s upraveným katalyzátorem o větším průměru.

Čtyřventilový rozvod je ovládán dvojicí vačkových hřídelí, umístěných v hlavách válců a poháněných rozvodovým řetězem (DOHC). Pohyb válců řídí vahadla, které díky nízké hmotnosti skvěle zvládají vysoké otáčky, zatímco o udržování vůle ventilů se starají lehké polokulové podložky. Přenos výkonu na zadní kolo obstarává prověřená šestistupňová převodovka a pevný spojovací hnací hřídel.

Speciálně navržený výfukový systém zajišťuje mocný zvuk boxeru a autentický vzhled. 

Výfukový systém z nerezové oceli se zadním tlumičem po levé straně je dalším prvkem, který spolu se vzduchem chlazeným motorem boxer dotváří výraz klasického motocyklu BMW ve stylu roadster i enduro. Zatímco nový model R nineT je interpretací klasického sportovního roadsteru s vertikálně uspořádanými zadními tlumiči, úhledně zakomponovaný zadní tlumič na R nineT Urban G/S odráží filozofii původního GS jako mistrovskou, autentickou variaci na téma boxeru BMW pro použití v lehkém terénu.

Výfukový systém má elektrický servomotor a akustický ventil ovládaný kabelem, aby tak mohl naplnit touhu po hrdelním zvuku boxeru a přitom stále plnil direktivu ECE R41-04 o hlukových emisích. A co víc, velký katalyzátor zajišťuje ještě efektivnější čištění výfukových plynů.

Nabídka Originálního příslušenství BMW Motorrad navíc dává zákazníkům různé možnosti individualizace výfukového systému, díky kterým mohou přizpůsobit charakter obou modelů R nineT Heritage svému osobnímu vkusu.

Koncept modulárního rámu s širokými možnostmi variací. 

Nové modely R nineT a R nineT Urban G/S jsou také odpovědí na požadavky motocyklových fanoušků na možnost provádět technické a vizuální modifikace, což umožňuje koncepce s prostorovým rámem z ocelových trubek.

U modelu R nineT je tento model tvořen čtyřmi komponenty, stejně jako dříve: přední hlavní rám, zadní hlavní rám, odnímatelná zadní část a odnímatelný rám spolujezdce. U modelu R nineT Urban G/S rám sestává ze tří komponent: z předního a zadního rámu s integrovanou koncovou částí a z rámu spolujezdce. Komponenty rámu jsou k sobě vzájemně sešroubovány.

 

R nineT, nyní s optimalizovanou geometrií podvozku a plně nastavitelnou převrácenou teleskopickou vidlicí. 

S cílem nabídnout ještě preciznější řízení, směrovou stabilitu a neutrální chování v zatáčkách dostala nová edice R nineT optimalizovanou geometrii podvozku. Rozvor je nyní s hodnotou 1487 mm o 8 mm delší a úhel vidlice byl zmenšen z 64,5 na 63,2 stupně. To s sebou zároveň přináší zvětšení záklonu z 102,5 na 107,9 mm.

Stejně jako dříve je zavěšení nové R nineT tvořeno vysoce kvalitní obrácenou teleskopickou vidlicí, vypůjčenou ze supersportovního modelu S 1000 RR. Nově má ale nastavitelnou charakteristiku komprese i roztažení tlumiče a současně rovněž variabilní doraz pružiny. To umožňuje mnohem precizněji odladit nastavení podvozku s ohledem na individuální preference jezdce. Zdvih pružiny činí 120 mm.

 

Prověřené zadní zavěšení systému Paralever. 

O kontrolu zadního kola se u nových reprezentantů světa BMW Motorrad Heritage stará prověřená jednostranná kyvná zadní vidlice Paralever, kterou používají i další modely BMW Motorrad Heritage. O odpružení a tlumení se stará centrální jednotka s pružinou, která je v obou případech lakována bíle. Doraz pružiny je nastavitelný, stejně jako odskok tlumičů. Zdvih pružiny činí u nového modelu R nineT 120 milimetrů, u modelu R nineT UrbanG/S pak s ohledem na možnost použití v lehkém terénu 140 mm.

R nineT s novými koly s drátěným výpletem, novou ruční brzdou a ovládáním spojky. 

Stejně jako u předchozích modelů, i u nového modelu R nineT oživují moderně pojatá drátěná kola ducha starých časů. Novinka má přepracované ráfky vyrobené z lehké slitiny s černým anodizovaným povrchem, náboje z hliníkových odlitků, nerezový výplet a pneumatiky s duší. Rozměry kol jsou 3,5 x 17 palce, respektive 5,5 x 17 palce, a obouvají pneumatiky o rozměrech 120/70 17 ZR vpředu a 180/55 ZR 17 vzadu.

O účinné zpomalení se stejně jako dříve starají čtyřpístkové pevné třmeny spolu s pancéřovanými brzdovými hadicemi a plovoucími brzdovými kotouči o průměru 320 milimetrů. Pro použití na modelu R nineT však byly zkombinovány s novým hlavním brzdovým válcem. Jako součást těchto úprav byl rovněž vyměněn manuální spojkový válec pro aktivaci spojky. Vzadu se o brzdění stará jednokotoučová brzda s kotoučem o průměru 265 mm a dvoupístkovým plovoucím třmenem. Stejně jako všechny motocykly BMW Motorrad, i nové R nineT je vybaveno standardně dodávaným ABS a jako součást tovární volitelné výbavy je nyní k dispozici rovněž systém ASC (Automatic Stability Control).

R nineT Urban G/S s litými koly z lehké slitiny a hrubě žebrovanými stupačkami, které podtrhují robustní enduro styl. 

Model R nineT Urban G/S je dodáván s litými koly z lehké slitiny. Velké přední kolo o průměru 19 palců s pneumatikou 120/70 ZR19 ladí s typickým vzhledem klasického motocyklu v enduro stylu. Tomu perfektně odpovídá i zadní kolo o průměru 17 palců, obuté do pneumatiky o rozměru 170/60 ZR17. Nový boxer od BMW také může být objednán se sadou terénních pneumatik s hlubokým vzorkem, které podtrhují klasický styl a jsou dostupné jako součást tovární volitelné výbavy. Standardně se dodávají silniční pneumatiky. K dispozici jsou také kola s jemným drátěným výpletem.

Systém opěrek pro nohy podtrhuje robustní charakter motocyklu. Stupačky s hrubým žebrováním zaručují za všech okolností stabilní a bezpečnou oporu. Oporu působivé jízdní dynamice nového R nineT Urban G/S poskytuje dvojitá kotoučová brzda. Se čtyřpístkovými třmeny, pancéřovanými brzdovými hadicemi a kotouči o průměru 320 mm zaručí vysoký účinek a stabilní deceleraci i z vysokých rychlostí. Vzadu je jednoduchá kotoučová brzda o průměru 265 mm, osazená dvoupístkovým plouvoucím třmenem. R nineT Urban G/S je také standardně vybaveno systémem BMW Motorrad ABS. Tato varianta R nineT také nabízí možnost objednat systém automatické stabilizace ASC, který zabrání protáčení zadního kola na kluzkých silnicích.

Nové R nineT: puristický roadster s vytříbeným charakterem malosériové výroby. 

Ve své nové edici R nineT opět nabízí uvolněnou eleganci a proporce klasického roadsteru BMW s proslaveným motorem boxer, kompaktní hliníkovou nádrží s bočními plochami z broušeného hliníku a štíhlou zádí. A bez ohledu na to, jaké variace z nabídky příslušenství BMW Motorrad si zákazník zvolí, má R nineT vždy perfektní proporce, ať už se zvýšeným nebo sníženým výfukem, sportovním hliníkovým „hrbem“ nebo dvoumístným sedlem.

Záměrná minimalizace designu na charakteristické prvky klasického motocyklu zajišťuje, že nová R nineT také stylově vyjadřuje svůj charakter prostřednictvím malého počtu pečlivě vytvořených komponent. R nineT je ze všech úhlů definováno spojením klasických a moderních prvků motocyklového designu s vysoce kvalitními povrchy.

 

Přední sekce s nově navrženými kruhovými přístroji. 

Klasický kruhový přístroj v kombinaci se zlatě anodizovanými trubkami obrácené vidlice dává novému R nineT klasicky staromódní vzhled. Zatímco dříve přístrojový štít sestával ze dvou kruhových přístrojů, rychloměru a otáčkoměru, esteticky integrovaných v klasickém uspořádání, nová verze nyní využívá ještě působivějšího uspořádání se dvěma samostatnými přístroji.

Ve své jednoduchosti následují klasické principy a přitom stále využívají moderních technologií. Například R nineT nabízí jako součást standardní výbavy palubní počítač, který zobrazuje nejdůležitější informace jako čas, zařazený stupeň, zbývající dojezd, ujetou vzdálenost, servisní interval nebo průměrnou rychlost a spotřebu paliva na segmentovém displeji.

 

Pozornost k detailu, zabalená do klasických barev – nyní lze také objednat individuální lak jako tovární volitelnou výbavu. 

Jako zakladatel řady motocyklů BMW Motorrad Heritage udělal model R nineT již od samého začátku velký dojem svým neobyčejně vysokým standardem zpracování a malosériovým charakterem. V tomto ohledu se nic nezměnilo ani s novou edicí R nineT, která stále nabízí celou řadu detailů, jež budou fanoušci milovat. Mezi ně patří osmnáctilitrová hliníková nádrž na benzín s pečlivě broušenými bočními povrchy, hliníkový ozdobný panel s reliéfním nápisem R nineT, který jde napříč sáním na pravé straně a můstku vidlice s kónicky tvarovanými hlavami šroubů.

Tyto detaily – jako kónicky tvarovaný úchyt tlumiče řízení a systém opěrek pro nohy – jsou kované hliníkové části s opískovaným a očištěným anodizovaným povrchem. Úchytka hliníkových trubkových řídítek, také vyrobená z hliníku, na sobě nese logo BMW Motorrad a stejně tak i nýtovaná plaketa na hlavě řídítek, která je odkazem na historické motocykly BMW, ukazuje pozornost týmu R nineT k detailům.

Zatímco již předchozí R nineT skvěle podtrhovalo svůj klasický charakter kombinací metalického laku Blackstorm se stříbrnými a metalickými doplňky, nové R nineT je v tomto ohledu ještě o krok dál. Aby ladilo s komponenty, jako je rám či blok motoru, které jsou nalakované stejně jako dříve na černo, jsou nyní i kyvná vidlice Paralever a kryt pohonu zadního kola provedeny v černé. To dává novému R nineT ještě autentičtější a klasičtější vzhled.

Jako součást volitelné výbavy jsou také u R nineT poprvé k dispozici dvě individuální kombinace laků. V tomto směru BMW Motorrad poprvé rozšířilo svou nabídku individualizace i do oblasti laků. Speciální barevná kombinace metalická Blackstorm/Vintage dělá z každého R nineT jedinečný exemplář. Malosériový charakter lakování hliníkové palivové nádrže v metalické barvě Blackstorm s ručně broušenými bočními povrchy v čirém lesklém finiši je podtržena žlutým detailem se startovním číslem „21“. Lak, navršený ručně jednotlivými tahy štětce, dává tomuto detailu propracovaný vzhled použitého stroje. V nabídce je také hliníkový kryt zadního sedla ladící s tímto speciálním lakem, sedlo spolujezdce se dodává jako standard.

Druhým dostupným speciálním lakem je individuální designová kombinace metalická Blueplanet/Aluminium. Středobodem této barevné varianty je hliníková palivová nádrž se zabroušeným svarem a s ručně naneseným nátěrem a čirým finišem, a také ručně natíraný kryt sedla. Středová část nádrže i sedla je natřena modrou metalickou barvou Blueplanet se zlatými doplňky. Stejně tak je v metalické barvě Blueplanet vyveden i přední blatník. Toto barevné schéma podtrhuje klasický, vytříbený charakter modelu R nineT s trochou čerstvého stylu. A opět je standardně dodáváno sedlo pro spolujezdce.

R nineT Urban G/S: odraz původního, klasického enduro charakteru z dřívějších dob. 

BMW GS – koncept, který byl nedílnou součástí motocyklového světa po více než 35 let a stal se symbolem svobody a touhy po dobrodružství mezi fanoušky silničních i terénních motocyklů. Jedinečná kariéra modelu BMW GS začala v roce 1980 představením verze R 80 G/S.

V té době to bylo nejen první velké enduro s dvouválcovým motorem, ale udělalo si jméno i jako první sériový motocykl od BMW s jednostrannou zadní kyvnou vidlicí, zvanou BMW Monolever, z níž se později vyvinula dnešní BMW Paralever.

Mezi charakteristické prvky padesátikoňového zakladatele univerzální kategorie cestovních enduro motocyklů patřila nejen technická koncepce motocyklu vhodného i pro jízdu v terénu, ale také barevné schéma. Bílá byla převzata z tehdejší palety týmu BMW Motorsport, zatímco sedlo bylo provedeno ve strhující červené barvě.

 

R nineT Urban G/S oživuje tradiční barevný koncept původní R 80 G/S. 

Pohled na R nineT Urban G/S prozrazuje, že je na dosah svého předchůdce, jehož barevný koncept opakuje téměř beze změny. Stejně jako před 35 lety je palivová nádrž a vysoko umístěný přední blatník v působivé nemetalické barvě Lightwhite, rovněž tak maska, jejíž design jasně vychází z motocyklů BMW G/S původní éry.

Stejně jako její vzor má i R nineT Urban G/S dekor palivové nádrže ve dvou odstínech modré a dvoumístné sedlo v jasně červené – barevnou kombinaci, která interpretuje barvy BMW Motorsport minulosti. Toto navázání na minulost podporuje i rám v černém provedení. Litá kola z lehké slitiny a pohonné ústrojí mají také černý finiš.

Štíhlé a šlachovité, perfektní pro uvolněné projížďky po venkovských silničkách nebo pro výlety do mírného terénu. 

Se svou úzkou přední siluetou kombinovanou s klasickým kruhovým světlometem a maskou vyzařuje R nineT Urban G/S agilitu, dynamiku a skvělé jízdní vlastnosti v nejrůznějším terénu. Štíhlý vzhled ještě více podtrhuje úzké 19“ přední kolo a „lehký“ dojem ze zadní části motocyklu.

Přístrojový štít harmonicky ladí s maskou čelního světlometu a sestává z rychloměru navrženého jako kruhový přístroj, směrovek a dvouřádkového LCD displeje, který zobrazuje nejdůležitější informace, jako je čas a ujetá vzdálenost.

Harmonické, prvotřídní detaily i na R nineT Urban G/S. 

Stejně jako všechny modely řady BMW Motorrad Heritage, i R nineT Urban G/S je plné harmonicky integrovaných, stylisticky autentických detailů. Kované hliníkové části jako můstky vidlice, uchycení tlumiče řízení nebo úchytka hliníkových řídítek s reliéfním nápisem BMW Motorrad patří mezi detaily, které podtrhují dojem vysoké kvality.

Dalším zajímavým řešením detailu je dvojitý přední blatník. Přední blatník je uchycen v dolním můstku vidlice, a tudíž vysoko nad předním kolem. Zdůrazňuje tak spojení modelu R nineT Urban G/S s klasickými motocykly enduro značky BMW. Zadní část blatníku je umístěna těsně nad předním kolem a přišroubována k posuvným trubkám přes stabilizátor vidlice.

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů