Nové BMW R 1200 GS.

Motocykly BMW R 1200 GS si oblíbilo mnoho motocyklových fanoušků po celém světě. Tento bestseller mezi motocykly BMW Motorrad nyní poprvé nabízí možnost volby, zda posílit stylovost tohoto stroje nebo jeho enduro charakter. K dispozici jsou nové stylové pakety Rallye a Exclusive.

 

 

 

Nové R 1200 GS: neobyčejný charakter boxeru a široké možnosti použití v nejnáročnějším nasazení. 

BMW R 1200 GS s vodou chlazeným motorem je dosud nejprodávanějším modelem GS. Od svého uvedení na trh v roce 2013 už svým všestranným talentem zapůsobilo na více než 100 000 zákazníků. Nové R 1200 GS teď úspěšně rozšiřuje paletu svých schopností, která zahrnuje sportovní, dynamické výkony, cestovní komfort, použitelnost na dlouhé vzdálenosti i terénní schopnosti. Receptem na zvětšení šíře schopností byla větší rozmanitost tovární volitelné výbavy a rozšířený program doplňkové výbavy i Originálního příslušenství BMW Motorrad, přizpůsobeného speciálně potřebám jezdců na modelech GS.

 

Robustní, charakterní motor boxer. 

Nová generace modelu R 1200 GS je opět poháněna charakteristickým vzduchem/vodou chlazeným boxerem o objemu 1170 cm3, výkonu 92 kW (125 k) při 7750 1/min a maximálním točivém momentu 125 Nm při 6500 1/min. Klíčovými vlastnostmi této pohonné jednotky jsou precizní chlazení s vertikálním tokem skrz motor, který umožňuje efektivnější využití výkonu, a šestistupňová převodovka s mokrou spojkou, integrovaná do jednotky motoru. Stejně jako dříve je pohon zadního kola bezúdržbový, se spojovacím hřídelem umístěným po levé straně.

S ohledem na nové předpisy EU4 bylo vylepšené R 1200 GS vybaveno upraveným katalyzátorem a novými mapami pro řídicí jednotku motoru. Součástí hnacího ústrojí jsou nově tlumič kmitů na výstupním hřídeli převodovky, nové hřídele převodovky a upravený pohon spojky.

 

Dva jízdní režimy, standardní ASC a jízdní režimy „Riding Modes Pro“ s dynamickou kontrolou trakce DTC a celou řadou dalších funkcí jako prvků volitelné výbavy. 

Dokonce i ve standardní výbavě nabízí R 1200 GS dva jízdní režimy, které umožňují přizpůsobit charakter motocyklu požadavkům jezdce. Standardně dodávaná Automatická kontrola stability ASC zajišťuje vysokou úroveň bezpečnosti díky maximálnímu využití dostupné trakce. Navíc tu jsou jízdní režimy „Rain“ a „Road“, které umožňují přizpůsobit charakter motocyklu podmínkám na silnici. Jako tovární volitelná výbava je pro nové R 1200 GS k dispozici systém jízdních režimů „Riding Modes Pro“, který přidává jízdní režimy „Dynamic“ a „Dynamic Pro“, „Enduro“ a „Enduro Pro“ a také dynamickou kontrolu trakce DTC. Ta umožňuje ještě efektivnější a bezpečnější akceleraci, zvláště pokud je motocykl v náklonu. Jízdní režimy „Dynamic Pro“ a „Enduro Pro“, aktivované prostřednictvím kódované zástrčky, navíc nabízejí možnosti individuálního nastavení, které umožňují přizpůsobit charakter motocyklu podle individuálních potřeb, a tudíž dosáhnout ještě většího požitku z jízdy.

V režimu „Road“ nabízí motor spontánnější odezvu na plyn, zatímco řídicí systémy jsou nastaveny tak, aby zajistily optimální chování na všech typech silnic. ABS je nastaveno pro silniční použití a DTC nabízí optimální trakci. Pokud je namontován systém Dynamic ESA, tlumiče vpředu a vzadu jsou nastaveny do standardní charakteristiky. V režimu „Rain“ je odezva na plyn jemnější a nastavení systémů DTC i ABS je přizpůsobeno vlhkému, a tedy méně přilnavému povrchu silnice.

Naproti tomu režim „Dynamic“ dává jezdci skvělou příležitost objevit při silničním ježdění sportovní kvality nového BMW R 1200 GS. Motor je nastaven pro ostřejší odezvu na plyn, zatímco umírněnější zásahy DTC umožní zkušeným jezdcům dokonce jezdit i v mírném smyku. Stejně jako v předchozím režimu je ABS Pro nastaveno pro jízdu po silnici. Pokud je jako součást volitelné výbavy namontován systém Dynamic ESA, umožní tužší tlumení naplno využít celý potenciál motocyklu. V režimu „Dynamic Pro“ je sportovní charakter nového R 1200 GS vylepšen tím, že si jezdec může dle libosti vybírat charakteristiky odezvy na plyn a nastavení DTC.

V režimu „Enduro“ odhalí R 1200 GS plný rozsah svých schopností při jízdě v terénu. Tento režim nabízí jemnější odezvu na plyn, zatímco umírněné zásahy DTC dovolují zkušeným jezdcům dosáhnout záměrných, kontrolovaných smyků zadního kola. Charakteristika systému ABS je přizpůsobena sypkým povrchům a silničním pneumatikám enduro, tomuto režimu jízdy je přizpůsoben i systém Dynamic ESA.

Ambiciózní enduro jezdci mohou využít maximum terénního potenciálu nového R 1200 GS v režimu „Enduro Pro“. V tomto nastavení může jezdec dle libosti volit a kombinovat nastavení odezvy na plyn, DTC i ABS. Tento režim je navržen pro použití s terénními pneumatikami. Současně je zcela odpojen systém ABS na zadním kole, pokud je aktivována nožní brzda a volitelný systém Dynamic ESA se přepne do speciálního terénního módu. Jízdní režimy jsou voleny stisknutím tlačítka ve struktuře menu.

Asistent rozjezdu do kopce jako součást jízdních režimů „Riding Modes Pro“ zajišťuje pohodlný provoz a bezpečnou ovladatelnost v náročném terénu. 

Další součástí prvku volitelné výbavy „Riding Modes Pro“ je nová funkce Hill Start Control. Ta využívá systému BMW Motorrad ABS k tomu, aby motocyklu zabránila ve sklouznutí vzad při rozjezdech do kopce, bez toho, aby jezdec musel konstantně ovládat rukojeť brzdy. Když je systém Hill Start Control aktivován pomocí ruční brzdy, vytvoří se v systému zadní brzdy dostatečný tlak – v závislosti na sklonu kopce – aby motocykl nemohl sjet dozadu.

 

„Riding Modes Pro“ s dynamickým brzdovým světlem a ABS Pro zajišťuje ještě větší bezpečnost při brzdných manévrech. 

Další součástí prvku volitelné výbavy „Riding Modes Pro“ jsou funkce ABS Pro a dynamické brzdové světlo. Dynamické brzdové světlo dokáže ostatním účastníkům silničního provozu efektivně signalizovat, že motocykl brzdí. Tato doplňková funkce brzdového světla, v současnosti stále omezená na EU a region ECE, varuje v případě brzdění řidiče vzadu ve dvou úrovních a i v případě, že dochází k nouzovému brzdění. První úroveň je aktivována, když se brzdy použijí v rychlostech do 50 km/h. V této situaci brzdové světlo bliká s frekvencí 5 Hz. Pokud se motocykl blíží klidovému stavu (< 14 km/h), aktivuje se druhý stupeň, jehož součástí je užití výstražných světel. Ty zůstanou v činnosti až do chvíle, kdy motocykl znovu zrychlí na alespoň 20 km/h.

ABS Pro jde ještě o stupeň dál než konvenční ABS tím, že nabízí zvýšenou bezpečnost při brzdění do zatáček, protože díky ABS je možné brzdit i s motocyklem v náklonu. ABS Pro zabraňuje v zablokování kol, pokud jsou brzdy aktivovány příliš náhle; to omezuje náhlé změny v síle zatáčení zvláště při náhlých brzdných manévrech a zabraňuje tomu, aby se motocykl chybou jezdce postavil na přední kolo. Výhody ABS Pro zahrnují rovněž zlepšenou stabilitu při brzdění i zatáčení spolu s mimořádnou schopností decelerace v zatáčkách.

Dynamic ESA „Next Generation“ od BMW Motorrad je prvek volitelné výbavy pro optimální nastavení podvozku za všech situací. 

S výhledem na široký rozsah potenciálního využití motocyklu nabízí prvek volitelné výbavy Dynamic ESA (Electronic Suspension Adjustment – elektronické nastavení podvozku) ve své nejnovější generaci další vylepšení dynamických zážitků z jízdy, jízdního komfortu, a tudíž i použitelnosti nového R 1200 GS pro dlouhé cesty. Dynamic ESA „Next Generation“ otevírá zcela novou dimenzi, pokud jde o bezpečnost a komfort jízdy i jízdní výkony. Tlumiče jsou automaticky přizpůsobovány úrovni zatížení a jízdním manévrům a kompenzují také pozici jezdce. Pokud jde o techniku, signály od senzorů otáček a dvou čidel pohybu předního a zadního tlumiče umožňují posbírat komplexní data a využít jich k preciznímu přizpůsobení motocyklu každé situaci.

V režimu „Road“ se tlumiče automaticky přizpůsobují v celém svém rozsahu a poskytují tak maximální komfort a trakci na všech druzích povrchu. V nastavení „Road“ nabízí systém Dynamic ESA „Next Generation“ optimální tlumící účinek jednotlivých prvků podvozku, bez ohledu na jízdní situaci nebo podmínky na silnici.

Informace přenášené senzorem otáček s detekcí náklonu znamenají, že adaptace tlumičů jízdním podmínkám je ještě jemnější a preciznější. V závislosti na dalších měřených parametrech je nové R 1200 GS schopné také detekovat jízdní situace, jako je komprese, akcelerace nebo decelerace, a všechny jsou zahrnovány v přizpůsobení tlumících sil předního a zadního kola. Tato adaptace se provádí pomocí elektricky ovládaných regulačních ventilů a trvá pouhé milisekundy. Výsledkem je optimální komfort tlumení a velmi stabilní jízda i v náklonech.

Systém Dynamic ESA „Next Generation“ je přednastaven na tlumící charakteristiku „Road“ ve standardním nastavení v jízdních režimech „Rain“, „Road“ a „Dynamic“. Stisknutím tlačítka – prakticky umístěného na řídítkách, takže ho lze ovládat i za jízdy – může jezdec přepnout tlumící charakteristiku na „Dynamic“ a zvolit tak tužší režim tlumení pro režimy „Rain“ a „Road“. Tužší nastavení tlumičů „Dynamic“ je přednastavené pro jízdní režimy „Dynamic“ a „Dynamic Pro“. Jízdní režimy „Enduro“ a „Enduro Pro“ pak mají nastaven režim tlumení „Enduro“, přizpůsobený pohybu po sypkých površích.

 

Podvozek s automatickým udržováním světlé výšky pro přizpůsobení zátěži. 

Při vývoji podvozku byl hlavním cílem komfort a optimální stabilita. Pojem „komfort“ lze vyjádřit jako udržení konstrukce motocyklu natolik v rovnováze, jak je to jen možné, a maximální využití trakce (kontaktu s povrchem) pneumatik. Zatížení a změny geometrie, které to způsobuje, mají v tomto případě klíčový vliv na jízdní vlastnosti motocyklu.

Až do této chvíle umožňoval systém Dynamic ESA automatické přizpůsobení tlumení jízdní situaci v závislosti na zvoleném režimu. Stačilo jen stisknout tlačítko pro pohodlné nastavení zátěže motocyklu – a s tím i takzvané předpětí podvozku motocyklu – na sólo jízdu, sólo jízdu se zavazadly a jízdu se spolujezdcem. Proto lze předpětí pružiny nastavit na jednu ze tří úrovní.

Dynamic ESA „Next Generation“ teď jde o krok dál směrem k dosažení optimálního nastavení podvozku. Stejně jako v případě režimu tlumičů „Road“ umožňuje nová funkce „Auto“ automatické nastavení zátěže. Předpětí pružiny lze nastavovat v rámci celého rozsahu, takže jakékoliv snížení motocyklu, způsobené například zvýšením hmotnosti jezdce, je kompenzováno přizvednutím dorazu pružiny (větší předpětí pružiny). Toto přizpůsobení je aplikováno, jakmile byla po rozjezdu zaznamenána změna rozložení zátěže.

Negativní chod pružiny vzadu značí navrácení pozice jezdce na optimální úroveň. Tomu se podvozek opět přizpůsobí. To vede k neobyčejně vyváženému odpružení, které je etalonem jízdního komfortu, trakce i jízdní dynamiky.

Zatímco standardní nastavení „Auto“ automaticky zajišťuje ideální jízdní pozici, a tím i optimální chování při všech relevantních stavech zatížení, může jezdec zvolit také dvě další velice užitečné funkce pro univerzální rozsah využití R 1200 GS, nazvané „Min“ a „Max“. „Min“ omezí předpětí pružiny na minimum snížením dorazu pružiny, a tak umožní snížit výšku sedla. Naproti tomu nastavení „Max“ zvýší doraz pružiny na maximum a nabídne maximální možné předpětí pružiny. Výsledná zvýšená pozice je pro jezdce zvláště užitečná v terénu, kde se vyžaduje maximální možná světlá výška.

 

Sportovní podvozek jako součást tovární volitelné výbavy R 1200 GS Rallye. 

Na přání nabízený paket Rallye umožňuje optimalizovat nové R 1200 GS pro ambicióznější použití v terénu. V tomto případě se znatelné zlepšení manévrovatelnosti a trakce spojuje s velmi mírným omezením komfortu a příčné stability na silnici. Zvýšená tuhost odpružení, delší pružiny a větší zdvih podvozku vedou k významnému zlepšení jízdní stability pro použití v terénu, což je velmi užitečné zejména na štěrkových úsecích.

Tento sportovní podvozek je přínosný zvláště pro zkušené jezdce v terénu, kteří vědí, kdy změnit rezervy podvozku ve více výkonu, aniž by kladli příliš velké náklady na motocykl nebo sebe sama. Těžcí či vysocí jezdci ocení výhodu v podobě rezervy schopností, dostupné díky tužšímu nastavení podvozku, a to zvláště při jízdě v terénu. Tento prvek volitelné tovární výbavy, dostupný jen v kombinaci s Dynamic ESA „Next Generation“, zahrnuje také nové funkce automatického tlumení a kompenzace pozice jezdce.

Díky optimalizacím, které přináší nová geometrie podvozku, je teď GS znatelně agilnější při provádění náročných manévrů v terénu. Zvýšená světlá výška (zhruba o 20 mm) a výsledné zvětšení výšky sedla ocení zvláště zkušení enduro jezdci, kteří si své GS konfigurují přesně na tento typ ježdění. Zkušení jezdci také vědí, jak se i v náročném terénu dynamicky pohybovat s cestovním endurem vybaveným terénními pneumatikami a jak pracovat s hmotností motocyklu.

 

Výraznější kontrasty, nové laky a dva výbavové stupně – Rallye a Exclusive. 

I v nové edici byla zachována základní architektura modelu R 1200 GS. Stejně jako dříve prochází od předního „zobáku“ modelu GS působivá linka přes palivovou nádrž a sedlo až k funkčně navržené zadní části. Zadní část dává najevo agilitu a lehkost, čímž zdůrazňuje dynamický charakter motocyklu se zadní částí rámu provedenou v černé barvě.

Optimalizovány byly detaily předního blatníku a střední části předního krytu kola. Malé větrné deflektory, známé jako winglety, poukazují na aerodynamickou dokonalost. Nově zpracovány byly také detaily nasávání vzduchu a boční panely palivové nádrže. Nový design byl aplikován na vstupy chladicího vzduchu a ozdobné prvky chladiče, na nichž jsou galvanizované povrchy nebo nerezová ocel (Rallye a Exclusive).

I v základní verzi zdůrazňuje provedení v nemetalickém laku Lightwhite a metalickém Blackstorm jemné detaily nového modelu R 1200 GS. Nová segmentace ozdobných částí a nového krytu chladiče podtrhuje robustní charakter motocyklu. Zároveň jsou tu fascinující kontrasty vytvářené bočními ozdobnými kryty palivové nádrže, provedené v matně metalické barvě šedá Magellan, spolu s pohonným ústrojím a rámem ve stříbrné barvě Aluminium.

 

R 1200 Rallye: Nejsportovnější sériové GS všech dob. 

Terénní charakter nového modelu R 1200 GS je zvláště zdůrazněn ve verzi Rallye. Zbarvení v metalické barvě modrá Lupine, lakované dekorativní prvky na palivové nádrži, které odkazují na barvy týmu BMW Motorsport, a zvláště pak rám s práškovým lakováním Cordoba Blue ladí s černě provedeným pohonným ústrojím a zlatě lakovanými třmeny. Tím se vytvořilo nejsportovnější standardní GS všech dob, a to již na první pohled.

Po funkční stránce pak nové R 1200 GS Rallye podtrhuje svoji pozici vůbec nejsportovnějšího GS celou řadou vytříbených detailů. Mezi ně patří sedlo Rallye, které má perfektní ergonomický tvar, nabízející maximální svobodu pohybu a zároveň i excelentní komfort jízdy, v případě potřeby dokonce i pro dva cestující. Stejně jako dříve nabízí nízký větrný štítek jasný výhled na náročný terén před motocyklem, a přitom dovoluje větší svobodu pohybu při jízdě na motocyklu vestoje.

Kromě krytu chladiče z robustní nerezové oceli je tu i chránič, který ochraňuje chladič před poškozením odletujícími kamínky. Široké enduro podnožky zaručují pevnou stabilitu a speciální kryt rámu chrání části podvozku v okolí nohou před nepříjemnými škrábanci.

Nové R 1200 GS Rallye jezdí na terénních kolech s drátěným výpletem, které je možné v rámci tovární volitelné výbavy objednat i s terénními pneumatikami. Nadšenci do off-roadového ježdění mohou také zvolit tovární sportovní podvozek. Pokud jezdí nová R 1200 GS Rally v puristické podobě, tedy s odstraněným držákem pro zavazadla a bez podnožek spolujezdce, mohou být tyto prvky elegantně zakryty chrániči, které jsou dodávány s motocyklem.

 

R 1200 GS Exclusive: Vytříbený styl odráží výjimečnou hodnotu. 

Ve variantě Exclusive nové R 1200 GS zdůrazňuje svoji výjimečnou přitažlivost i po vizuální stránce, kterou podtrhuje metalický lak Iced Chocolate. Je to výjimečný motocykl pro jezdce, kteří mají vysoká očekávání inovativního a technicky sofistikovaného produktu.

Vytříbený, jedinečný vzhled R 1200 GS Exclusive je podtržen bočními ozdobnými panely v metalické matné barvě Monolith s čirými přelakovanými pruhy a rámem v práškovém metalickém laku šedá Agate. Černě lakované pohonné ústrojí a zlatě lakované brzdové třmeny vytvářejí působivý kontrast. Výjimečnou přitažlivost R 1200 GS Exclusive mohou dále podtrhnout prvky z programu volitelné výbavy BMW Motorrad nebo Originálního příslušenství BMW Motorrad.

 

 

Kam dále:

Hybridní hnací soustava BMW i8 se po loňském celkovém vítězství a triumfech ve dvou kategoriích umístila v letošním ročníku ankety Motor roku na prvním místě v kategorii jednotek s objemem od 1,4 do 1,8 litru. Tento úspěch BMW Group v letošní mezinárodní anketě Motor roku dokazuje výkonnostní potenciál technologií Efficient Dynamics, které od roku 2007 významným způsobem zvětšují radost z jízdy a současně omezují spotřebu paliva a produkci emisí CO2.
Mezinárodní anketa Motor roku se poprvé uskutečnila v roce 1999. Od té doby získaly motory vyvinuté pro automobily BMW Group 67 vítězství, a to jak celkových, tak v jednotlivých třídách. Expertní panel složený z 63 motoristických novinářů z 31 zemí volil z nejlepších motorů jednotlivých kategorií. Vítězové se představili ve středu 1. června 2016 při příležitosti výstavy Engine Expo ve Stuttgartu.
Plug-in hybridní hnací soustava BMW i8 kombinuje dynamiku sportovního automobilu se spotřebou paliva malého vozu. Zážehový 3válec BMW i8 disponuje výkonem 170 kW/231 k a pohání zadní kola. Předním kolům dodává sílu elektromotor s výkonem 96 kW/131 k čerpající energii z lithium-iontových akumulátorů, které lze dobíjet z domácí elektrické zásuvky. Na míru navržená plug-in hybridní hnací soustava vyvinutá přímo BMW Group umožňuje v evropském měřicím cyklu absolvovat 37 km na čistě elektrický pohon. Na elektřinu lze jet rychlostí až 120 km/h. Plug-in hybridní hnací soustava zajišťuje plně variabilní pohon všech kol s dynamicky se měnícím rozložením hnací síly.
Typická radost z jízdy je zaručena faktem, že výkonnější zdroj síly pohání kola zadní nápravy, při potřebě intenzivní akcelerace pomáhá elektromotor. Vhodnou kombinací obou zdrojů síly se dosahuje rekordní hospodárnosti. BMW i8 je schopné z klidu na 100 km/h zrychlit během 4,4 s a přitom vykazovat kombinovanou spotřebu jen 2,1 l/100 km, doplněnou spotřebou elektřiny 11,9 kWh/100 km. Tyto hodnoty odpovídají produkci CO2 49 g/km.
Více informací o oficiální spotřebě paliva a emisích CO2 nových osobních automobilů lze nalézt v příručkách o spotřebě paliva a emisích CO2 nových osobních automobilů, které zdarma získáte u všech prodejců a na adrese: DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Německo a http://www.dat.de/en/offers/publications/guideline-for-fuel-consumption.... (PDF – 2,7 MB)Kam dále: