Porovnat  

NOVÉ BMW M3 A M4.

6. 9. 2021
obrázek

MW nám ukázalo modernizovaný M3 Sedan a M4 Coupé s expresivnějším designem. Svalnaté, ale čisté plochy a ostré aerodynamicky optimalizované linie mají za následek, že sportovní potenciál nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé je evidentní již na první pohled. Pokrok nezastavíme, zažijte v BMW invelt ještě "závodnější" charakter.

obrázek
  • Řadový šestiválec ve dvou výkonových verzích; manuální převodovka nebo osmistupňová převodovka M Steptronic; volitelný pohon všech kol M xDrive.

Nové BMW M3 Sedan a nové BMW M4 Coupé stojí bok po boku ve své charakteristické interpretaci dynamicky vzrušující radosti z jízdy, kterou charakterizuje dlouhodobě uznávaný sportovní duch a špičkové technologie. Oba vozy spadají do různých kategorií: první je sedan nabízející prostor pro pět cestujících, druhý čtyřmístné kupé. Technologie pohonu řidičům přináší větší prostor k uspokojení osobních preferencí než kdykoliv předtím.

Vysokootáčkový řadový šestiválec s technologií M TwinPower Turbo, který je srdcem obou modelů, je k dispozici ve dvou výkonových verzích. U žádného jiného modelu tohoto segmentu nemohou zákazníci zvolit pro svůj vysokovýkonný sportovní automobil šestistupňovou manuální převodovku. Na seznamu možných konfigurací se dále objevuje osmistupňová převodovka M Steptronic s funkcí Drivelogic a inteligentní pohon všech kol M xDrive, který je alternativou ke klasickému pohonu zadní nápravy.

Výkon 353 kW/480 k přenáší šestistupňová manuální převodovka na zadní kola, je autentický zážitek z vysokého výkonu. V případě nového BMW M3 Competition Sedan a nového BMW M4 Competition Coupé je řadový šestiválec o výkonu 375 kW/510 k spojen s osmistupňovou převodovkou M Steptronic, jež standardně posílá výkon motoru na zadní kola. Dva modely Competition budou (přibližně od léta 2021) k dispozici také s pohonem M xDrive, který jim poskytne ještě větší směrovou stabilitu a maximální trakci bez kompromisů v oblasti agility. Díky tomu nové vysokovýkonné modely od BMW M GmbH posilují svůj náskok před svými konkurenty v daném segmentu.

obrázek
  • Řadový šestiválec poskytuje výjimečný výkon v typickém vysokootáčkovém M stylu.

Varianta motoru v novém BMW M3 Sedan a novém BMW M4 Coupé nabízí maximální točivý moment 550 Nm od 2650 do 6130 1/min. Maximální výkon 353 kW/480 k je k dispozici při 6250 1/min. Také jednotka instalovaná v modelech Competition generuje nejvyšší točivý moment v širokém pásmu otáček, přičemž hodnota 650 Nm je k dispozici mezi 2750 a 5500 otáčkami za minutu. Maximální výkon 375 kW/510 k přichází při 6250 1/min a omezovač motoru zasahuje při 7200 1/min.

Schopnosti motoru zaručují, že řidič na silnici zažije impozantní zrychlení. Jejich papírové dynamické hodnoty jsou stejně ohromující. Nové BMW M3 Sedan a nové BMW M4 Coupé potřebují ke zrychlení 0–100 km/h pouhé 4,2 sekundy. Akcelerace 0–200 km/h zabere 13,7 sekundy a pružné zrychlení z 80 na 120 km/h trvá 4,1 sekundy (na 4. rychlostní stupeň) nebo 5,6 sekundy (na 5. rychlostní stupeň). Oba modely Competition zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy a z 0 na 200 km/h za 12,5 sekundy a z 80 na 120 km/h vystřelí za 2,6 sekundy (na 4. rychlostní stupeň) nebo 3,4 sekundy (na 5. rychlostní stupeň). Maximální rychlost všech modelových variant je elektronicky omezena na 250 km/h, přičemž pokud je součástí výbavy volitelný M Driver's paket, omezovač rychlosti je posunut až na 290 km/h.

obrázek
  • Podvozek. Charakteristická M preciznost, maximální prostor pro individualizaci. 

Standardní výbavou nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé je adaptivní M podvozek s elektronicky řízenými tlumiči. Vysokovýkonné sportovní vozy jsou nyní vybaveny M specifickou verzí integrovaného brzdového systému, který řidiči nabízí dvě různá nastavení brzdového pedálu a jeho citu. V individualizaci sportovního zážitku z jízdy hraje roli také nový systém M Traction Control, umožňující v deseti stupních přizpůsobit novou integrovanou funkci omezování prokluzu kol systému DSC (Dynamic Stability Control) podle osobních preferencí a potřeb řidiče.

Rozsáhlý soubor precizně vzájemně propojených výztuh, zaměřených na zlepšení jízdní dynamiky, zvyšuje podélnou a torzní tuhost karoserie. V přední části vozu to obnáší specifické zesilující příčníky spojující horní uložení předních tlumičů jak mezi sebou navzájem, tak s přední částí vozu a přepážkou mezi motorem a kabinou.

Elektronicky řízené tlumiče adaptivního M podvozku, který je standardní výbavou všech modelových variant nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé, zlepšují kontakt kol s vozovkou a trakci v každé jízdní situaci. Řídicí jednotka systému využívá senzory k neustálému sledování pohybů karoserie, stavu vozovky a pohybů volantu.

Společným rysem obou variant brzd je integrovaný brzdový systém. Díky této špičkové technologii je v jednom kompaktním modulu sdružena aktivace brzd, posilovač brzd a ovládání brzd. Požadovaný brzdný tlak je generován prostřednictvím elektrického aktuátoru. Ve výsledku je brzdný tlak generován dynamičtěji a zajišťuje výrazně rychlejší a přesnější zásahy stabilizačního systému.

Součástí standardní výbavy nového BMW M3 Sedan, nového BMW M4 Coupé a modelů Competition s pohonem zadních kol jsou nově navržená kovaná M kola z lehké slitiny s průměrem 18 palců na přední nápravě a 19 palců vzadu. Modely Competition se systémem pohonu všech kol M xDrive dostanou standardně kovaná M kola z lehké slitiny (19 palců vpředu, 20 palců vzadu) s pneumatikami 275/35 ZR19 a 285/30 ZR20.

obrázek
  • Design. Vizuálně expresivní a emocionálně nezapomenutelné.

Svalnaté, ale čisté plochy a ostré aerodynamicky optimalizované linie mají za následek, že sportovní potenciál nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé je evidentní již na první pohled. M specifické designové prvky vycházející z funkčních požadavků vysokovýkonných sportovních vozů jsou harmonicky integrovány do moderního designového jazyka.

Sportovní vzhled nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé zdůrazňují exkluzivní barvy karoserie, velká M kola z lehké slitiny a volitelný exteriérový paket M Carbon. Ergonomicky optimalizované rozložení ovládacích prvků a prémiově pojatý moderní interiér podněcují fantazii. M-specifické akcenty propůjčují na řidiče orientovanému kokpitu ještě „závodnější“ charakter.

Tvar přední části nového BMW M3 Sedan vykazuje obzvláště vysoký stupeň odlišení. Stejně jako v případě nového BMW M4 Coupé má rozměrnou, vertikálně orientovanou a extrémně hlubokou masku chladiče BMW ve tvaru ledvinek, která vizuálně odkazuje na obrovské množství chladicího vzduchu potřebného pro motor umístěný za ní. Přední a zadní blatníky obou M modelů jsou v typickém M stylu rozšířené, takže vytvářejí prostor pro široký rozchod a velká kola, která vozům pomáhají v jejich okouzlující dynamice v zatáčkách.

Střecha nového BMW M3 Sedan i nového BMW M4 Coupé je vyrobena z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP). Použití tohoto extrémně lehkého high-tech materiálu snižuje těžiště vozů a zvyšuje jejich agilitu. Dva dlouhé podélné výstupky a centrální snížená část na střeše z uhlíkových kompozitů optimalizují proudění vzduchu, což platí také pro zadní spoiler, jenž je u základních modelů lakovaný v barvě karoserie a u verzí Competition se odlišuje leskle černým provedením.

Nejnovější interiérový designový jazyk představený v novém BMW řady 3 a novém BMW řady 4 Coupé se v případě těchto dvou vysokovýkonných modelů posunul do sportovního extrému. Díky jasně strukturovaným plochám a ergonomicky dokonalému designu zůstává pozornost řidiče stoprocentně zaměřena na intenzivní zážitek z jízdy.

 

obrázek
  • Výbava. Interiér a koncept obsluhy s aurou závodních vozů.

Kombinace přitažlivého výkonu a neomezené každodenní použitelnosti je hlavním znakem, který tradičně odlišuje M modely BMW od ostatních. Automobily, z nichž oba vysokovýkonné modely vycházejí, splňují všechny požadavky prémiového vozu střední třídy, pokud jde o prostornost, jízdní komfort a výbavu.

Nejvýraznějším prvkem seznamu volitelné výbavy jsou skořepinová sedadla řidiče a spolujezdce M Carbon. Debutující sedadla s novou skořepinovou konstrukcí kombinují závodní funkčnost s nízkou hmotností, komfort na dlouhých cestách a kvalitní zpracování. Nově vyvinutá sedadla mají integrované opěrky hlavy a podsvícené označení modelu.

M specifické ovládací prvky používané ke konfiguraci hnacího ústrojí a podvozku podle osobního vkusu a požadavků tradičně hrají roli v dalším posilování úzkého vztahu mezi řidičem a jeho vozem BMW M. Nové BMW M3 Sedan a nové BMW M4 Coupé nyní nabízejí ještě více způsobů, jak přizpůsobit nastavení vozu podle aktuální situace a preferencí řidiče.

Standardní součástí ovládacího panelu na středové konzole nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé je také tlačítko M Mode. To lze použít k úpravě reakcí a charakteristiky asistenčních systémů a displejů v přístrojovém panelu a Head-Up Displeji tak, aby poskytovaly zážitek z jízdy vhodný pro danou situaci v M stylu.

Komfort při každodenním používání i na delších cestách zvyšuje standardně dodávaná výbava, jejíž součástí je třízónová automatická klimatizace, LED osvětlení interiéru včetně prostorového osvětlení a hi-fi audiosystém. Součástí standardní výbavy nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé je také BMW Live Cockpit Professional s plně digitálními displeji, cloudový navigační systém BMW Maps a inteligentní osobní asistent BMW Intelliegent Personal Assistant.

obrázek
  • Díly BMW M Performance. Individualizovatelná dynamika je připravena.

Charakter nového BMW M3 Sedan a nového BMW M4 Coupé ve všech jejich variantách podtrhují mimořádné sportovní schopnosti. Řada dostupných možností pohonné jednotky a položek výbavy nabízí zákazníkům mnohem větší prostor než předtím k tomu, aby si výkonové vlastnosti vozu a jeho odvážný expresivní styl přizpůsobili svým osobním preferencím.

Díly BMW M Performance Parts, které budou dostupné okamžitě od uvedení na trh a přizpůsobené danému modelu, poskytují další možnosti pro jemné vyladění intenzivního zážitku z jízdy a dynamické aury nových vysokovýkonných sportovních vozů podle individuálního stylu řidiče.

obrázek

Spotřeba

BMW M3 Sedan: kombinovaná spotřeba paliva: 10,8 l/100 km; kombinované emise CO2: 248 g/km.

BMW M3 Competition Sedan: kombinovaná spotřeba paliva: 10,2 l/100 km; kombinované emise CO2: 234 g/km.

BMW M4 Coupé: kombinovaná spotřeba paliva: 10,8 l/100 km; kombinované emise CO2: 248 g/km. 

BMW M4 Competition Coupé: kombinovaná spotřeba paliva: 10,2 l/100 km; kombinované emise CO2: 234 g/km.

CO2 emise - informace

Uvedené údaje o spotřebě paliva, emisích CO2 a spotřebě energie byly již stanoveny podle standardizované testovací metodiky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č 715/2007 v aktuálně platném znění. Údaje se vztahují k vozidlu v základním vybavení v Německu a uvedené rozpětí zohledňuje typ převodovky (automatická nebo manuální) a rozdíly v rozměrech zvolených kol a pneumatik, které jsou u vybraného modelu dostupné, a mohou se během konfigurace lišit.

Hodnoty u vozidel označených (*) se již zakládají na testech prováděných podle nové metodiky WLTP a byly převedeny zpět na hodnoty odpovídající NEDC (New European Driving Cycle), aby tak bylo možné provést porovnání mezi jednotlivými vozidly. U daní či jiných poplatků vztahujícím se k vozidlům, které vycházejí (minimálně) z emisí CO2, se mohou hodnoty emisí CO2 lišit od hodnot zde uvedených.

obrázek
ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů