Porovnat  
Porovnat  
Pozadí

První nahlédnutí do BMW Group vývojového centra v Sokolově.

1004 BMW invelt 10. 8. 2022 #BMW #invelt #Vývojovécentrum #Sokolov

Předčasné zprovoznění dvojice testovacích ploch představuje důležitý milník při budování prvního vývojového centra BMW Group ve střední Evropě. BMW Group představila hostům z řad politiků a médií první dva zkušební úseky pro vývoj autonomních vozů a asistenčních systémů svého nového vývojového centra BMW Group Future Mobility Centre v Sokolově.

V BMW invelt Praha a Plzeň sice nemáme testovací okruh, ale máme vozy na testování. Testovací jízdu si můžete vybrat u konkrétního vozu nebo na stránce "Zkušební jízda".

*může se stát, že model, který budete chtít otestovat nebudeme mít zrovna v nabídce, poté se prosím obraťte na naše prodejce, kteří s Vámi najdou společné řešení.

Na novém zkušebním polygonu bude BMW Group pokračovat ve vývoji svých průkopnických technologií z oblastí elektrifikace, digitalizace a automatizovaného řízení. Vývojové centrum v Karlovarském kraji je vzdáleno asi dvě a půl hodiny jízdy od hlavního vývojového pracoviště BMW Group, Výzkumného a vývojového centra (FIZ) v Mnichově.

Spuštěním dvou testovacích tratí a exkluzivní možností nahlédnout do testovacího provozu BMW Group představila první výsledky své investice ve výši 300 milionů eur, kterou realizovala severně od Sokolova. Očekává se, že testovací centrum bude plně funkční od poloviny roku 2023 a bude v něm pracovat více než 100 zaměstnanců.

Nový technologický areál, navržený tak, aby v něm bylo možné provádět homologace vozidel, disponuje plochou o rozloze přibližně 90 000 m², na níž jsou tři oddělené rozjezdové dráhy. Poskytuje tedy ideální podmínky pro testování asistenčních systémů, dopravních situací s příčným provozem, ale také nouzových brzdných a vyhýbacích manévrů. Testovací procedury se připravují a řídí z přilehlé řídicí místnosti s dočasnými pracovišti.

„Díky předčasnému zprovoznění dvou traťových úseků pro přípravu na oficiální zahájení testování automobilů v Sokolově již nyní zkoušíme nové asistenční systémy z hlediska bezpečnosti a současně postupujeme ve vývoji dalších testovacích scénářů. Od poloviny roku 2023 bude nové testovací centrum v České republice fungovat spolu se stávajícími testovacími centry BMW Group v Aschheimu u Mnichova, Miramasu ve Francii a Arjeplogu ve Švédsku.“ 

Vysvětluje Andreas Heb, projektový manažer BMW Group odpovědný za testovací centrum v Sokolově.

V bezprostřední blízkosti oblasti centra Nových technologií se v areálu nachází šestikilometrová „dálnice“ navržená pro realizaci scénářů autonomní jízdy, jako jsou dálniční nájezdy a sjezdy. Zkušební dálniční okruh disponuje dvojicí jízdních pruhů a jedním odstavným pruhem, nechybí na něm dopravní značení či rovinka o délce více než jeden kilometr.

„První vývojové centrum BMW Group ve střední Evropě vytváří nové příležitosti. Sokolov je místem s ideálními podmínkami pro rozšíření našich testovacích míst. Vzájemně důvěryhodná spolupráce s majitelem nemovitosti, společností Sokolovská uhelná, a všemi politickými představiteli potvrzuje, že naše volba nové lokality byla správná.“ 

Říká Robert Thurner, vedoucí oddělení správy nemovitostí BMW Group pro regiony Evropa a Střední východ a testovací centra.

Rozhovor: Andreas Heb

Projektový manažer FUTURE MOBILITY DEVELOPMENT CENTRE

Kdy se začalo uvažovat o projektu Vývojového centra?

Od poloviny roku 2014 byla zvažována nová strategie testovacích míst.


Kolik lokalit bylo pro projekt zvažováno?

Zvažovali jsme více než 80 možných variant pozemků v Německu a v sousedních zemích.


Proč byl nakonec vybrán Sokolov?

V Sokolově jsme našli ideální podmínky pro naše Vývojové centrum. Na jednu stranu je Sokolov pouhých 2,5 hodiny cesty od našeho vývojového ústředí v Mnichově a na stranu druhou zde máme plochu, která byla dříve využívána jako těžební, a tudíž jako udržitelná prémiová značka nevyužíváme cenné zelené plochy.


Kdy se začalo se stavbou?

Stavební práce byly zahájeny v květnu roku 2020.


Jaké byly největší výzvy v rámci projektu?

Začali jsme stavět se začátkem koronaviru, a tak jsme museli zvládnout konec plánování projektu a rozběhnutí stavby pro všechny partnery za zcela nových okolností. Ale dokázali jsme to!

Kolik lidí na Vývojovém centru pracovalo doposud a kolik lidí tam bude pracovat v provozu?

V různých fázích projektu jsme měli až 250 partnerů pro plánování a na stavbě současně až 600 zaměstnanců. Od června 2023 očekáváme, že na zkušebním provozu bude pracovat více než 200 lidí současně.


Jaké národnosti budou lidé, kteří budou ve Vývojovém centru pracovat?

Jsme mezinárodní společnost a v tomto ohledu se nezavazujeme. Naši zaměstnanci ale budou samozřejmě hlavně z Karlovarského kraje.


Kdy začne plný provoz?

Zahájení testování aktuálně implementovaných rozsahů proběhne v červnu roku 2023.


Co přesně se bude ve Vývojovém centru testovat a vyvíjet?

Nové Vývojové centrum, které vznikne v Sokolově, je pro nás velmi důležité pro rozšíření testovacích kapacit pro další kroky k digitalizaci, elektromobilitě a samozřejmě vysoce automatizované jízdě.


Kolik vozů na něm bude maximálně jezdit?

Očekáváme, že od června 2023 bude na polygonu jezdit až 100 testovacích vozů denně.

Kam dále?

Naše tipy, kam pokračovat v rámci webu inveltu.Veškeré technické údaje uvedené v souvislosti s jednotlivými modely a cenami jsou přibližné a informativní. Společnost invelt - s.r.o. si vyhrazuje právo změny cen, barev, výbav a technických dat zde popsaných a zobrazených modelů. Na ilustračních fotografiích mohou být zobrazeny modely s nejvyšší výbavou, která není standardem pro modely v základním provedení. Prezentace vozidel má pouze informativní charakter, je nezávazná a prodávající není povinen uzavřít kupní smlouvu ohledně prezentovaných vozidel. Ustanovení § 1732 odst.2 občanského zákoníku se nepoužije. Pro bližší informace o sortimentu modelů, standardních a mimořádných výbavách, aktuálních cenách, podmínkách a termínech dodávek, vždy kontaktujte společnost invelt - s.r.o.


Zdroj: press.bmwgroup.com

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů