Od 12.4.2021 je zákazníkům servisu a náhradních dílů umožněn přístup do prostor invelt Praha a Plzeň. Stále platí dodržování legislativních nařízení a bezpečnostně hygienických opatření.

BMW Concept X2. Nová dimenze pro radost.

BMW Group zvolilo autosalon v Paříži 2016 pro prezentaci studie BMW Concept X2. Pro nový přírůstek do kompaktního segmentu je charakteristický výrazný design, kterým se odlišuje od ostatních X modelů a navazuje na bohatou tradici BMW Group ve stavbě automobilů s karoserií Coupé. Výsledkem je kompaktní koncepční vůz s neopakovatelným metropolitním sportovním stylem.

„Koncepční studie BMW Concept X2 je zaměřena na aktivní lidi hledající kombinaci potěšení a praktičnosti,“ vysvětluje Adrian van Hooydonk, Senior Vice President BMW Group Design. „Koncept představuje novou a vzrušující tvář značky BMW v kompaktním segmentu.“

 

Design – úspěšné spojení dynamického vzhledu a robustnosti. 

Design BMW Concept X2 propojuje protichůdná řešení v jednom sladěném celku. „V designu BMW Concept X2 se spojuje dravý styl a nízké proporce karoserie Coupé s robustností modelu X. Je to sportovní vůz se sebevědomým charakterem. Tím otevírá nové, fascinující možnosti designu vozů BMW,“ doplňuje Karim Habib, ředitel BMW Design.

Osobitost BMW Concept X2 je zřejmá již z jeho proporcí. Velká kola spolu s dvouprostorovou karoserií ladí s praktičností obvyklou u X modelů BMW; dlouhý rozvor náprav, nízká střecha, krátké převisy karoserie a výrazně vpřed skloněný C-sloupek dodává karoserii sportovnost a dojem malé výšky. Tento výraz podtrhují také plastové lemy spodní části vozu a výrazná červená barva.

 

Dva aspekty jednoho charakteru – pohled z boku.

V horní části karoserie jsou jasně patrné sportovní designérské prvky. Prodloužená střecha a nízká boční okna vytvářejí atraktivně protaženou siluetu. Plocha bočních oken se směrem vzad snižuje, což umocňuje sportovní tvar stoupající boční linie. Z rámu bočních oken plynuje vystupuje dvojice ramen pro držení vnějších zpětných zrcátek (vyrobených z hliníku), které působí dojmem značné propracovanosti. Tloušťka hliníkových profilů v tomto případě vytváří podmanivý kontrast. V zadní části je díky ní jasně patrné pro značku BMW typické zalomení v zadní části bočních oken, zvané Hoffmeister kink. Na tradice se odkazují též loga na zadních C-sloupcích, která byla k vidění na několika vozech Coupé v minulosti. Střecha plynule pokračuje pod rozměrný spoiler v barvě karoserie. Ten vychází ze zadních C-sloupků a dodává studii BMW Concept X2 sportovní dravost.

Ve spodní části boků jsou naopak patrné velmi svalnaté povrchy, které se nesou zcela v duchu zvyklostí modelů řady X. Jde především o masivní blatníky či stylizované ochrany spodní části karoserie v kontrastním provedení. Za pozornost stojí zejména velmi detailní propracování jednotlivých designérských prvků, dochází k fascinující kombinaci jemně laděných ploch se sekcemi s výraznějšími linkami, které podtrhují sportovnost celého vozu. Dramatičnost povrchů zdůrazňují také hranaté výřezy blatníků, podobné jako u ostatních vozů BMW X. Pod nimi jsou velká kola z lehkých slitin o průměru 21 palců s dvojitými paprsky a ve dvoubarevném provedení, která dále propojují sportovnost s robustností. Pneumatiky konceptu s velkými bloky pryže naznačují připravenost tohoto vozu pro jízdu na nezpevněném povrchu, robustnost designu posilují rovněž šestiúhelníkové elementy ve spodní části prahů v barvě karoserie, které automobil opticky snižují.

 

Dynamický výraz – přední část.

Také v přední části studie BMW Concept X2 se mísí dynamické elementy s celkovou robustností. Jednoznačně ohraničené plochy dodávají přední části charakter a sportovní výraz. Silně skloněné čelní sklo působí, jako by plynule navazovalo na tmavou panoramatickou střechu, a opticky ladí s nově pojatými ledvinkami tvořícími masku chladiče s velkými otvory pro přístup chladicího vzduchu. Celek působí nebývale nízkým dojmem. Ledvinky masky chladiče jsou v tomto případě umístěné níže než světlomety a centrální nasávací otvor je posunutý blíže k silnici než krajní dvojice otvorů. Díky tomu působí střední část přídě nižším dojmem, což vhodně ladí se zamýšleným sportovním výrazem přední části.

Lichoběžníkové ledvinky tradiční masky chladiče BMW se rozšiřují směrem dolů. To je další prvek, který zdůrazňuje osobitost studie BMW Concept X2 a současně posiluje jeho šířku a robustnost. Svislé mřížky v masce mají propracovaný vzhled a svým tvarem vytvářejí dojem negativního zalomení v podobě typického „žraločího nosu“. I díky nim působí přední část velmi důmyslným a trojrozměrným dojmem.

Plochý tvar světelných trubic v hlavních světlometech vytváří vzhled typických dvou párů světel charakteristických pro BMW, nyní mají výrazně šestiúhelníkový tvar. Použití laserových světlometů umožnilo vytvořit velmi nízký tvar světlometů, pro něž jsou charakteristické i modré prvky ve tvaru písmene X uprostřed jednotlivých šestiúhelníkových jednotek. Tento detail přispívá k technicistnímu vzhledu světlometů jako celku.

Dalším dominantním prvkem přední části je velký centrálně umístěný nasávací otvor pod maskou chladiče, který zajišťuje zásobování motoru vozu Concept X2 čerstvým vzduchem. Menší trojúhelníkové otvory po stranách automobil opticky rozšiřují a dodávají jeho postoji více stability. V nasávacích otvorech jsou umístěna horizontální žebra, jež posilují jeho sportovní vzhled a současně podtrhují propracovanost typickou pro všechny tradiční modely řady X.

 

Dojem síly také při pohledu zezadu.

Rovněž zadní část vhodně ladí s výrazným stylem dalších částí exteriéru. Malá výška zadního okna a horizontální linie studii Concept X2 opticky snižují a posilují její charakter. Při pohledu zezadu je také zřejmé, jak zadní okno přechází pod střešní spoiler a současně i do stran vozu, to všechno jsou další řešení posilující sportovní výraz tohoto konceptu. Ve spodní části je díky tomuto řešení prostor na rozšířené blatníky, vytvářející dojem značné stability a síly. Dalším prvkem, který zadní část automobilu opticky rozšiřuje, jsou zadní světla, doslova vystupující z těla karoserie a vyznačující se typickým tvarem písmene L. Vnitřní struktura zadních světel je navržena tak, že působí hlubokým trojrozměrným dojmem a přitahují tak oči pozorovatelů.

Mezi zadními světly je umístěné logo BMW. Pod ním se nachází ve spodní části jednolitá, téměř nepřerušená plocha víka zavazadlového prostoru a nárazníku, která vytváří dojem jednoduchosti a čistoty. Kontrastní spodní část zadního nárazníku automobil opticky zvyšuje a současně dodává horní části karoserie dojem menší výšky. Naopak plochy v barvě karoserie, jež lemují boky vozu i ve spodní části, zvýrazňují rozšíření blatníků a záď opticky usazují. Šířku vozu posiluje také dvojice kruhových koncovek výfuku umístěných po stranách zadní části. Celkové řešení kontrastní spodní části zádi evokuje svým řešením rozdělení použité vpředu, což přední a zadní část opticky účinně propojuje.

 

 

Kam dále:

Hybridní hnací soustava BMW i8 se po loňském celkovém vítězství a triumfech ve dvou kategoriích umístila v letošním ročníku ankety Motor roku na prvním místě v kategorii jednotek s objemem od 1,4 do 1,8 litru. Tento úspěch BMW Group v letošní mezinárodní anketě Motor roku dokazuje výkonnostní potenciál technologií Efficient Dynamics, které od roku 2007 významným způsobem zvětšují radost z jízdy a současně omezují spotřebu paliva a produkci emisí CO2.
Hybridní hnací soustava BMW i8 se po loňském celkovém vítězství a triumfech ve dvou kategoriích umístila v letošním ročníku ankety Motor roku na prvním místě v kategorii jednotek s objemem od 1,4 do 1,8 litru. Tento úspěch BMW Group v letošní mezinárodní anketě Motor roku dokazuje výkonnostní potenciál technologií Efficient Dynamics, které od roku 2007 významným způsobem zvětšují radost z jízdy a současně omezují spotřebu paliva a produkci emisí CO2.
Mezinárodní anketa Motor roku se poprvé uskutečnila v roce 1999. Od té doby získaly motory vyvinuté pro automobily BMW Group 67 vítězství, a to jak celkových, tak v jednotlivých třídách. Expertní panel složený z 63 motoristických novinářů z 31 zemí volil z nejlepších motorů jednotlivých kategorií. Vítězové se představili ve středu 1. června 2016 při příležitosti výstavy Engine Expo ve Stuttgartu.
Plug-in hybridní hnací soustava BMW i8 kombinuje dynamiku sportovního automobilu se spotřebou paliva malého vozu. Zážehový 3válec BMW i8 disponuje výkonem 170 kW/231 k a pohání zadní kola. Předním kolům dodává sílu elektromotor s výkonem 96 kW/131 k čerpající energii z lithium-iontových akumulátorů, které lze dobíjet z domácí elektrické zásuvky. Na míru navržená plug-in hybridní hnací soustava vyvinutá přímo BMW Group umožňuje v evropském měřicím cyklu absolvovat 37 km na čistě elektrický pohon. Na elektřinu lze jet rychlostí až 120 km/h. Plug-in hybridní hnací soustava zajišťuje plně variabilní pohon všech kol s dynamicky se měnícím rozložením hnací síly.
Typická radost z jízdy je zaručena faktem, že výkonnější zdroj síly pohání kola zadní nápravy, při potřebě intenzivní akcelerace pomáhá elektromotor. Vhodnou kombinací obou zdrojů síly se dosahuje rekordní hospodárnosti. BMW i8 je schopné z klidu na 100 km/h zrychlit během 4,4 s a přitom vykazovat kombinovanou spotřebu jen 2,1 l/100 km, doplněnou spotřebou elektřiny 11,9 kWh/100 km. Tyto hodnoty odpovídají produkci CO2 49 g/km.
Více informací o oficiální spotřebě paliva a emisích CO2 nových osobních automobilů lze nalézt v příručkách o spotřebě paliva a emisích CO2 nových osobních automobilů, které zdarma získáte u všech prodejců a na adrese: DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Německo a http://www.dat.de/en/offers/publications/guideline-for-fuel-consumption.... (PDF – 2,7 MB)Kam dále: