BMW Motorrad představuje nové R nineT a R nineT Urban G/S.

Když BMW Motorrad v roce 2013 představilo R nineT, bylo zřejmé, že tento roadster je mnohem více než jen další model v nabídce. R nineT spojuje klasický motocyklový design s moderními technologiemi a propracovaností, kterou reprezentuje například hliníková nádrž s broušenými boky.

Nové R nineT Urban G/S však v tomto klasickém stylu přináší zcela nový charakter. Po více než 35 let znamenají písmena GS pro motocykly BMW zejména vyjádření svobody na dvou kolech nejen na silnici, ale také v terénu. R nineT Urban G/S přebírá geny vůbec prvního a legendárního BMW R 80 G/S z roku 1980 a transformuje je do moderní éry zásluhou vyspělých technologií a klasickou formou motocyklu BMW s motorem boxer.

Propracovaný boxer udává charakter i styl. 

Podélně umístěný dvouválcový motor boxer s přenosem výkonu spojovacím hřídelem je pro motocykly BMW již po více než 90 let charakteristický. Vzduchem chlazený boxer od BMW Motorrad okouzlí jezdce svou nezaměnitelnou a autentickou konstrukcí, bohatou zásobou točivého momentu a jedinečným hrdelním zvukem.

Jak BMW R nineT, tak i R nineT Urban G/S jsou vybaveny známým motorem boxer s chlazením vzduch/olej, který má vrtání 101 milimetrů a zdvih 73 milimetrů, což znamená objem 1170 cm3. Jeho maximální výkon je 81 kW (110 k) při 7750 1/min a maximální točivý moment 116 Nm přichází v 6000 1/min. Motor lze vytáčet k maximálním otáčkám 8500 1/min.

Oba nové modely z řady motocyklů BMW Motorrad Heritage byly navrženy tak, aby splnily emisní předpisy EU4. To zahrnovalo doplnění o takové prvky, jako je nová mapa řídicí jednotky, palivový systém s uhlíkovým filtrem pro odvětrání palivové nádrže a výfukový systém s upraveným katalyzátorem o větším průměru.

Čtyřventilový rozvod je ovládán dvojicí vačkových hřídelí, umístěných v hlavách válců a poháněných rozvodovým řetězem (DOHC). Pohyb válců řídí vahadla, které díky nízké hmotnosti skvěle zvládají vysoké otáčky, zatímco o udržování vůle ventilů se starají lehké polokulové podložky. Přenos výkonu na zadní kolo obstarává prověřená šestistupňová převodovka a pevný spojovací hnací hřídel.

 

Speciálně navržený výfukový systém zajišťuje mocný zvuk boxeru a autentický vzhled. 

Výfukový systém z nerezové oceli se zadním tlumičem po levé straně je dalším prvkem, který spolu se vzduchem chlazeným motorem boxer dotváří výraz klasického motocyklu BMW ve stylu roadster i enduro. Zatímco nový model R nineT je interpretací klasického sportovního roadsteru s vertikálně uspořádanými zadními tlumiči, úhledně zakomponovaný zadní tlumič na R nineT Urban G/S odráží filozofii původního GS jako mistrovskou, autentickou variaci na téma boxeru BMW pro použití v lehkém terénu.

Výfukový systém má elektrický servomotor a akustický ventil ovládaný kabelem, aby tak mohl naplnit touhu po hrdelním zvuku boxeru a přitom stále plnil direktivu ECE R41-04 o hlukových emisích. A co víc, velký katalyzátor zajišťuje ještě efektivnější čištění výfukových plynů.

Nabídka Originálního příslušenství BMW Motorrad navíc dává zákazníkům různé možnosti individualizace výfukového systému, díky kterým mohou přizpůsobit charakter obou modelů R nineT Heritage svému osobnímu vkusu.

 

Koncept modulárního rámu s širokými možnostmi variací. 

Nové modely R nineT a R nineT Urban G/S jsou také odpovědí na požadavky motocyklových fanoušků na možnost provádět technické a vizuální modifikace, což umožňuje koncepce s prostorovým rámem z ocelových trubek.

U modelu R nineT je tento model tvořen čtyřmi komponenty, stejně jako dříve: přední hlavní rám, zadní hlavní rám, odnímatelná zadní část a odnímatelný rám spolujezdce. U modelu R nineT Urban G/S rám sestává ze tří komponent: z předního a zadního rámu s integrovanou koncovou částí a z rámu spolujezdce. Komponenty rámu jsou k sobě vzájemně sešroubovány.

 

R nineT, nyní s optimalizovanou geometrií podvozku a plně nastavitelnou převrácenou teleskopickou vidlicí. 

S cílem nabídnout ještě preciznější řízení, směrovou stabilitu a neutrální chování v zatáčkách dostala nová edice R nineT optimalizovanou geometrii podvozku. Rozvor je nyní s hodnotou 1487 mm o 8 mm delší a úhel vidlice byl zmenšen z 64,5 na 63,2 stupně. To s sebou zároveň přináší zvětšení záklonu z 102,5 na 107,9 mm.

Stejně jako dříve je zavěšení nové R nineT tvořeno vysoce kvalitní obrácenou teleskopickou vidlicí, vypůjčenou ze supersportovního modelu S 1000 RR. Nově má ale nastavitelnou charakteristiku komprese i roztažení tlumiče a současně rovněž variabilní doraz pružiny. To umožňuje mnohem precizněji odladit nastavení podvozku s ohledem na individuální preference jezdce. Zdvih pružiny činí 120 mm.

 

R nineT Urban G/S s klasickou teleskopickou vidlicí a manžetou. 

V duchu klasického stylu enduro motocyklů byla na přední kolo modelu R nineT Urban G/S osazena konvenční teleskopická vidlice s průměrem 43 mm a zdvihem 125 mm. Jak bylo v minulosti u enduro motocyklů běžné, chrání odhalené, citlivé posuvné části vidlice před nárazy kamínků klasické gumové manžety.

 

Prověřené zadní zavěšení systému Paralever. 

O kontrolu zadního kola se u nových reprezentantů světa BMW Motorrad Heritage stará prověřená jednostranná kyvná zadní vidlice Paralever, kterou používají i další modely BMW Motorrad Heritage. O odpružení a tlumení se stará centrální jednotka s pružinou, která je v obou případech lakována bíle. Doraz pružiny je nastavitelný, stejně jako odskok tlumičů. Zdvih pružiny činí u nového modelu R nineT 120 milimetrů, u modelu R nineT UrbanG/S pak s ohledem na možnost použití v lehkém terénu 140 mm.

R nineT s novými koly s drátěným výpletem, novou ruční brzdou a ovládáním spojky. 

Stejně jako u předchozích modelů, i u nového modelu R nineT oživují moderně pojatá drátěná kola ducha starých časů. Novinka má přepracované ráfky vyrobené z lehké slitiny s černým anodizovaným povrchem, náboje z hliníkových odlitků, nerezový výplet a pneumatiky s duší. Rozměry kol jsou 3,5 x 17 palce, respektive 5,5 x 17 palce, a obouvají pneumatiky o rozměrech 120/70 17 ZR vpředu a 180/55 ZR 17 vzadu.

O účinné zpomalení se stejně jako dříve starají čtyřpístkové pevné třmeny spolu s pancéřovanými brzdovými hadicemi a plovoucími brzdovými kotouči o průměru 320 milimetrů. Pro použití na modelu R nineT však byly zkombinovány s novým hlavním brzdovým válcem. Jako součást těchto úprav byl rovněž vyměněn manuální spojkový válec pro aktivaci spojky. Vzadu se o brzdění stará jednokotoučová brzda s kotoučem o průměru 265 mm a dvoupístkovým plovoucím třmenem. Stejně jako všechny motocykly BMW Motorrad, i nové R nineT je vybaveno standardně dodávaným ABS a jako součást tovární volitelné výbavy je nyní k dispozici rovněž systém ASC (Automatic Stability Control).

 

R nineT Urban G/S s litými koly z lehké slitiny a hrubě žebrovanými stupačkami, které podtrhují robustní enduro styl. 

Model R nineT Urban G/S je dodáván s litými koly z lehké slitiny. Velké přední kolo o průměru 19 palců s pneumatikou 120/70 ZR19 ladí s typickým vzhledem klasického motocyklu v enduro stylu. Tomu perfektně odpovídá i zadní kolo o průměru 17 palců, obuté do pneumatiky o rozměru 170/60 ZR17. Nový boxer od BMW také může být objednán se sadou terénních pneumatik s hlubokým vzorkem, které podtrhují klasický styl a jsou dostupné jako součást tovární volitelné výbavy. Standardně se dodávají silniční pneumatiky. K dispozici jsou také kola s jemným drátěným výpletem.

Systém opěrek pro nohy podtrhuje robustní charakter motocyklu. Stupačky s hrubým žebrováním zaručují za všech okolností stabilní a bezpečnou oporu. Oporu působivé jízdní dynamice nového R nineT Urban G/S poskytuje dvojitá kotoučová brzda. Se čtyřpístkovými třmeny, pancéřovanými brzdovými hadicemi a kotouči o průměru 320 mm zaručí vysoký účinek a stabilní deceleraci i z vysokých rychlostí. Vzadu je jednoduchá kotoučová brzda o průměru 265 mm, osazená dvoupístkovým plouvoucím třmenem. R nineT Urban G/S je také standardně vybaveno systémem BMW Motorrad ABS. Tato varianta R nineT také nabízí možnost objednat systém automatické stabilizace ASC, který zabrání protáčení zadního kola na kluzkých silnicích.

 

Nové R nineT: puristický roadster s vytříbeným charakterem malosériové výroby. 

Ve své nové edici R nineT opět nabízí uvolněnou eleganci a proporce klasického roadsteru BMW s proslaveným motorem boxer, kompaktní hliníkovou nádrží s bočními plochami z broušeného hliníku a štíhlou zádí. A bez ohledu na to, jaké variace z nabídky příslušenství BMW Motorrad si zákazník zvolí, má R nineT vždy perfektní proporce, ať už se zvýšeným nebo sníženým výfukem, sportovním hliníkovým „hrbem“ nebo dvoumístným sedlem.

Záměrná minimalizace designu na charakteristické prvky klasického motocyklu zajišťuje, že nová R nineT také stylově vyjadřuje svůj charakter prostřednictvím malého počtu pečlivě vytvořených komponent. R nineT je ze všech úhlů definováno spojením klasických a moderních prvků motocyklového designu s vysoce kvalitními povrchy.

 

Přední sekce s nově navrženými kruhovými přístroji. 

Klasický kruhový přístroj v kombinaci se zlatě anodizovanými trubkami obrácené vidlice dává novému R nineT klasicky staromódní vzhled. Zatímco dříve přístrojový štít sestával ze dvou kruhových přístrojů, rychloměru a otáčkoměru, esteticky integrovaných v klasickém uspořádání, nová verze nyní využívá ještě působivějšího uspořádání se dvěma samostatnými přístroji.

Ve své jednoduchosti následují klasické principy a přitom stále využívají moderních technologií. Například R nineT nabízí jako součást standardní výbavy palubní počítač, který zobrazuje nejdůležitější informace jako čas, zařazený stupeň, zbývající dojezd, ujetou vzdálenost, servisní interval nebo průměrnou rychlost a spotřebu paliva na segmentovém displeji.

 

Pozornost k detailu, zabalená do klasických barev – nyní lze také objednat individuální lak jako tovární volitelnou výbavu. 

Jako zakladatel řady motocyklů BMW Motorrad Heritage udělal model R nineT již od samého začátku velký dojem svým neobyčejně vysokým standardem zpracování a malosériovým charakterem. V tomto ohledu se nic nezměnilo ani s novou edicí R nineT, která stále nabízí celou řadu detailů, jež budou fanoušci milovat. Mezi ně patří osmnáctilitrová hliníková nádrž na benzín s pečlivě broušenými bočními povrchy, hliníkový ozdobný panel s reliéfním nápisem R nineT, který jde napříč sáním na pravé straně a můstku vidlice s kónicky tvarovanými hlavami šroubů.

Tyto detaily – jako kónicky tvarovaný úchyt tlumiče řízení a systém opěrek pro nohy – jsou kované hliníkové části s opískovaným a očištěným anodizovaným povrchem. Úchytka hliníkových trubkových řídítek, také vyrobená z hliníku, na sobě nese logo BMW Motorrad a stejně tak i nýtovaná plaketa na hlavě řídítek, která je odkazem na historické motocykly BMW, ukazuje pozornost týmu R nineT k detailům.

Zatímco již předchozí R nineT skvěle podtrhovalo svůj klasický charakter kombinací metalického laku Blackstorm se stříbrnými a metalickými doplňky, nové R nineT je v tomto ohledu ještě o krok dál. Aby ladilo s komponenty, jako je rám či blok motoru, které jsou nalakované stejně jako dříve na černo, jsou nyní i kyvná vidlice Paralever a kryt pohonu zadního kola provedeny v černé. To dává novému R nineT ještě autentičtější a klasičtější vzhled.

Jako součást volitelné výbavy jsou také u R nineT poprvé k dispozici dvě individuální kombinace laků. V tomto směru BMW Motorrad poprvé rozšířilo svou nabídku individualizace i do oblasti laků. Speciální barevná kombinace metalická Blackstorm/Vintage dělá z každého R nineT jedinečný exemplář. Malosériový charakter lakování hliníkové palivové nádrže v metalické barvě Blackstorm s ručně broušenými bočními povrchy v čirém lesklém finiši je podtržena žlutým detailem se startovním číslem „21“. Lak, navršený ručně jednotlivými tahy štětce, dává tomuto detailu propracovaný vzhled použitého stroje. V nabídce je také hliníkový kryt zadního sedla ladící s tímto speciálním lakem, sedlo spolujezdce se dodává jako standard.

Druhým dostupným speciálním lakem je individuální designová kombinace metalická Blueplanet/Aluminium. Středobodem této barevné varianty je hliníková palivová nádrž se zabroušeným svarem a s ručně naneseným nátěrem a čirým finišem, a také ručně natíraný kryt sedla. Středová část nádrže i sedla je natřena modrou metalickou barvou Blueplanet se zlatými doplňky. Stejně tak je v metalické barvě Blueplanet vyveden i přední blatník. Toto barevné schéma podtrhuje klasický, vytříbený charakter modelu R nineT s trochou čerstvého stylu. A opět je standardně dodáváno sedlo pro spolujezdce.

 

R nineT Urban G/S: odraz původního, klasického enduro charakteru z dřívějších dob. 

BMW GS – koncept, který byl nedílnou součástí motocyklového světa po více než 35 let a stal se symbolem svobody a touhy po dobrodružství mezi fanoušky silničních i terénních motocyklů. Jedinečná kariéra modelu BMW GS začala v roce 1980 představením verze R 80 G/S.

V té době to bylo nejen první velké enduro s dvouválcovým motorem, ale udělalo si jméno i jako první sériový motocykl od BMW s jednostrannou zadní kyvnou vidlicí, zvanou BMW Monolever, z níž se později vyvinula dnešní BMW Paralever.

Mezi charakteristické prvky padesátikoňového zakladatele univerzální kategorie cestovních enduro motocyklů patřila nejen technická koncepce motocyklu vhodného i pro jízdu v terénu, ale také barevné schéma. Bílá byla převzata z tehdejší palety týmu BMW Motorsport, zatímco sedlo bylo provedeno ve strhující červené barvě.

 

R nineT Urban G/S oživuje tradiční barevný koncept původní R 80 G/S. 

Pohled na R nineT Urban G/S prozrazuje, že je na dosah svého předchůdce, jehož barevný koncept opakuje téměř beze změny. Stejně jako před 35 lety je palivová nádrž a vysoko umístěný přední blatník v působivé nemetalické barvě Lightwhite, rovněž tak maska, jejíž design jasně vychází z motocyklů BMW G/S původní éry.

Stejně jako její vzor má i R nineT Urban G/S dekor palivové nádrže ve dvou odstínech modré a dvoumístné sedlo v jasně červené – barevnou kombinaci, která interpretuje barvy BMW Motorsport minulosti. Toto navázání na minulost podporuje i rám v černém provedení. Litá kola z lehké slitiny a pohonné ústrojí mají také černý finiš.

Štíhlé a šlachovité, perfektní pro uvolněné projížďky po venkovských silničkách nebo pro výlety do mírného terénu. 

Se svou úzkou přední siluetou kombinovanou s klasickým kruhovým světlometem a maskou vyzařuje R nineT Urban G/S agilitu, dynamiku a skvělé jízdní vlastnosti v nejrůznějším terénu. Štíhlý vzhled ještě více podtrhuje úzké 19“ přední kolo a „lehký“ dojem ze zadní části motocyklu.

Přístrojový štít harmonicky ladí s maskou čelního světlometu a sestává z rychloměru navrženého jako kruhový přístroj, směrovek a dvouřádkového LCD displeje, který zobrazuje nejdůležitější informace, jako je čas a ujetá vzdálenost.

Harmonické, prvotřídní detaily i na R nineT Urban G/S. 

Stejně jako všechny modely řady BMW Motorrad Heritage, i R nineT Urban G/S je plné harmonicky integrovaných, stylisticky autentických detailů. Kované hliníkové části jako můstky vidlice, uchycení tlumiče řízení nebo úchytka hliníkových řídítek s reliéfním nápisem BMW Motorrad patří mezi detaily, které podtrhují dojem vysoké kvality.

Dalším zajímavým řešením detailu je dvojitý přední blatník. Přední blatník je uchycen v dolním můstku vidlice, a tudíž vysoko nad předním kolem. Zdůrazňuje tak spojení modelu R nineT Urban G/S s klasickými motocykly enduro značky BMW. Zadní část blatníku je umístěna těsně nad předním kolem a přišroubována k posuvným trubkám přes stabilizátor vidlice.

 

 

Kam dále:

Hybridní hnací soustava BMW i8 se po loňském celkovém vítězství a triumfech ve dvou kategoriích umístila v letošním ročníku ankety Motor roku na prvním místě v kategorii jednotek s objemem od 1,4 do 1,8 litru. Tento úspěch BMW Group v letošní mezinárodní anketě Motor roku dokazuje výkonnostní potenciál technologií Efficient Dynamics, které od roku 2007 významným způsobem zvětšují radost z jízdy a současně omezují spotřebu paliva a produkci emisí CO2.
Mezinárodní anketa Motor roku se poprvé uskutečnila v roce 1999. Od té doby získaly motory vyvinuté pro automobily BMW Group 67 vítězství, a to jak celkových, tak v jednotlivých třídách. Expertní panel složený z 63 motoristických novinářů z 31 zemí volil z nejlepších motorů jednotlivých kategorií. Vítězové se představili ve středu 1. června 2016 při příležitosti výstavy Engine Expo ve Stuttgartu.
Plug-in hybridní hnací soustava BMW i8 kombinuje dynamiku sportovního automobilu se spotřebou paliva malého vozu. Zážehový 3válec BMW i8 disponuje výkonem 170 kW/231 k a pohání zadní kola. Předním kolům dodává sílu elektromotor s výkonem 96 kW/131 k čerpající energii z lithium-iontových akumulátorů, které lze dobíjet z domácí elektrické zásuvky. Na míru navržená plug-in hybridní hnací soustava vyvinutá přímo BMW Group umožňuje v evropském měřicím cyklu absolvovat 37 km na čistě elektrický pohon. Na elektřinu lze jet rychlostí až 120 km/h. Plug-in hybridní hnací soustava zajišťuje plně variabilní pohon všech kol s dynamicky se měnícím rozložením hnací síly.
Typická radost z jízdy je zaručena faktem, že výkonnější zdroj síly pohání kola zadní nápravy, při potřebě intenzivní akcelerace pomáhá elektromotor. Vhodnou kombinací obou zdrojů síly se dosahuje rekordní hospodárnosti. BMW i8 je schopné z klidu na 100 km/h zrychlit během 4,4 s a přitom vykazovat kombinovanou spotřebu jen 2,1 l/100 km, doplněnou spotřebou elektřiny 11,9 kWh/100 km. Tyto hodnoty odpovídají produkci CO2 49 g/km.
Více informací o oficiální spotřebě paliva a emisích CO2 nových osobních automobilů lze nalézt v příručkách o spotřebě paliva a emisích CO2 nových osobních automobilů, které zdarma získáte u všech prodejců a na adrese: DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH, Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern, Německo a http://www.dat.de/en/offers/publications/guideline-for-fuel-consumption.... (PDF – 2,7 MB)Kam dále: