Porovnat  

PRECIZNOST, GENIALITA, SÍLA. BMW M8 GTE.

7. 9. 2021

Do příštího roku automobilového závodního seriálu GT hodlá BMW vtrhnout s nabušenou novinkou. Před zahájením prodeje BMW řady 8 Coupé se tento závodní automobil zúčastní kompletní nadcházející sezony šampionátu vytrvalostních závodů FIA World Endurance Championship (FIA WEC). S touto modelovou řadou se tak BMW Motorsport vrátí do kultovního vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans. Ve Frankfurtu nad Mohanem byl nový vůz vystaven v designu BMW Motorsport, jenž byl navržený speciálně pouze pro tuto příležitost. Jeho úkolem bylo demonstrovat provázanost BMW Motorsport a BMW M. 

Úplně poprvé bylo nové BMW M8 GTE představeno prvního července v továrně BMW Group v Dingolfingu, kde se bude vyrábět seriová verze řady 8, která spatří světlo světa v příštím roce. Poznatky, které BMW získá ze závodů, jichž se BMW M8 GTE zúčastní, dále využije pro vývoj sériového vozu. Závodní a sériová verze budou mít shodnou střešní linii a design předních a zadních světel.

Prvním závodem, ve které se nová „raketa“ představí, bude 24 hodinovka Daytona v USA. „Šampionáty FIA WEC a série IMSA v Severní Americe jsou pro našeho nového vyzyvatele špičkovým konkurenčním prostředím. S vozem BMW M8 GTE přinášíme nejmodernější technologie do mezinárodních závodů kategorie GT a zároveň vyzdvihujeme naši tradici v závodě v Le Mans. Vývoj BMW M8 GTE je v procesu a už teď se nemůžeme dočkat, až ho příští rok uvidíme bojovat o vítězství,“ vyjádřil se k novince šéf BMW Motorsport Jens Marquardt. 

K samotným parametrům vozu. BMW M8 GTE bude mít vidlicový osmiválec vybavený technologií BMW TwinPower Turbo, jehož objem je kvůli závodním regulacím omezený na čtyři litry. V závislosti na specifikaci závodu může výkon automobilu vystoupat až k 500 koním. Blok motoru a hlava válců jsou převzaty ze sériového motoru a vyrábějí se ve slévárně lehkých slitin společnosti BMW Group ve městě Landshut. Přenos výkonu leží na bedrech sekvenční šesti stupňové převodovky.

Při vývoji vozu používali inženýři z BMW Group i umělé inteligince, která výrazně přispěla k vývoji trakce. Díky optimalizaci topologie a 3D tisku jsou vývojáři schopní použít novou součástku již 24 hodin po ukončení jejího virtuálního vývoje. BMW M8 GTE bude nejen superrychlé, ale také velmi lehké díky použití komponent z uhlíkových kompozitů. Váha vozu bude pouhých 1120 kg. Naváže nové M8 GTE na úspěch svého předchůdce BMW V12 LMR z roku 1999, které zvítězilo v Le Mans? 


ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů