Nové BMW X1 | Užitečné a praktické
Porovnat  
Porovnat  
Pozadí

NOVÉ BMW X5 M A NOVÉ BMW X6 M A JEJICH DERIVÁTY.

425 BMW invelt 7. 9. 2021

Odhalení mimořádnosti.

Odhalujeme třetí generaci vysokovýkonných modelů segmentů Sports Activity Vehicle (SAV) a Sports Activity Coupe (SAC). Nové BMW X5 M, nové BMW X5 M Competition, nové BMW X6 M a nové BMW X6 M Competition jsou ztělesněním typických M genů, spočívajících v mimořádné obratnosti, dynamice a přesnosti ovládání stojícími daleko nad obvyklou úrovní této třídy. Jejich výjimečné chování na silnicích i mimo ně doplňuje praktičnost, extrovertní design a moderní pojetí luxusu, což jsou naopak vlastnosti typické pro vozy BMW řady X. 

Vozy s motorem V8 dosahujícím výkonu až 460 kW (625 k), účinným a přesně kontrolovaným přenosem točivého momentu, spolu s M specifickým podvozkem vytvářejí typický M celek spočívající v mimořádné obratnosti a přesnosti při jízdě na limitu. Návyková celková přitažlivost se kromě jiného opírá o intenzivní testovací program nejen na Nordschleife okruhu Nürburgring, ale také dalších závodních tratích po celém světě.

Nespoutaný pohon.

Srdcem systému pohonu/podvozku je nejnovější inkarnace vysokootáčkového motoru V8 s technologií M TwinPower Turbo, kterou vyvinulo BMW M GmbH. Osmiválcová jednotka se vyznačuje dvěma turbodmychadly s nepřímým chlazením stlačeného vzduchu, kříženými svody výfukového systému, přímým vstřikováním paliva a variabilním rozvodem ventilů VALVETRONIC. Zásluhou těchto řešení disponuje maximálním výkonem 441 kW/600 k v BMW X5 M a BMW X6 M a 460 kW/625 k v případě modelů Competition.

Vidlicový 8válec s objemem 4,4 litru pracuje v tandemu s 8stupňovou převodovkou M Steptronic s funkcí Drivelogic, pro tyto modely speciálně naladěným pohonem všech kol M xDrive a Aktivním M diferenciálem. Nové BMW X5 M a nové BMW X6 M zrychlují z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy, přičemž mety 200 km/h dosáhnou za 13,7, resp. 13,5 sekundy. Nové BMW X5 M Competition vystřelí z klidu na 100 km/h za 3,8 sekundy a na 200 km/ h zrychlí za 13,4 sekundy. V případě nového BMW X6 M Competition se stopky při zrychlení na 100 km/h zastaví v čase 3,8 a na 200 km/h 13,2 sekundy. Všechny modely mají elektronicky omezenou maximální rychlost na 250 km/h, v případě volitelné výbavy paketem M Driver's činí nejvyšší rychlost 290 km/h.

Podvozek pro vyjimečnou stabilitu.

Jádrem všeho je precizní konstrukce podvozku, který zvládá přenášet extrémní výkon motorů těchto automobilů. Na míru navržené technické řešení, vyvinuté na základě závodních zkušeností M GmbH, dodává novému BMW X5 M, novému BMW X6 M a modelům Competition dynamické schopnosti, jakým se žádný z konkurentů nedokáže vyrovnat. Kromě toho pro tyto modely specifické úpravy provedené v tradičním M stylu zvětšují tuhost karoserie i její spojení s podvozkem a pomáhají přetavit mimořádně vysoký točivý moment motoru v precizně ovladatelný výkon, a to až na samotnou hranici dynamických možností.

M specifický adaptivní podvozek se speciálním systémem odpružení a tlumení umožní, aby nové vysokovýkonné modely SAC a SAV zaujaly obzvláště širokým repertoárem vlastností, sahajícím od výjimečně přímého kontaktu s vozovkou pro extrémně sportovní jízdu až po vysokou úroveň komfortu na dlouhých cestách. Fungování elektronických tlumičů ovlivňují údaje získávané ze senzorů o náklonech karoserie, stavu vozovky a pohybech volantem. Tato data umožňují okamžitě a plynule upravit tlumicí síly jednotlivých kol podle aktuální situace prostřednictvím elektromagnetických ventilů. Tuhé silentbloky zavěšení a spolupráce se systémem aktivních stabilizátorů umožňují ještě preciznější regulaci tlumení. Elektromotory tohoto systému mají vysoký nastavovací točivý moment, který umožňuje extrémně přímé reakce tlumení při pohlcování nerovností vozovky nebo při tlumení náklonů karoserie.

Dominantní vzhled.

Nové modely SAV a SAC v portfoliu BMW M GmbH ztělesňují nejvyšší výkon, zabalený ve dvou různých karoseriích s různými proporcemi. Nové BMW X5 M a nové BMW X5 M Competition vyzařují všestrannost a impozantnost karoserií měřící na délku 4938 mm, na šířku 2015 mm a na výšku 1774 mm (BMW X5 M Competition: 1776 mm). Protažený dynamický styl nového BMW X6 M a BMW X6 M Competition se odráží v délce 4941 mm, šířce 2019 mm a výšce 1685 mm (BMW X6 M Competition: 1687 mm). Všechny čtyři modely mají identický rozvor náprav (2972 mm) a rozchod kol (1699 mm vpředu, 1668 mm vzadu).

Dynamika a luxus v interiéru.

Interiér nového BMW X6 M, nového BMW X6 Competition a BMW X5 M Competition je vybaven směrem vpřed stoupající středovou konzolou a postranními kolenními opěrkami. Všechny modely jsou standardně vybaveny osvětlenými prahovými lištami (se speciální povrchovou úpravou a označením u modelů Competition), hliníkovým obložením interiéru (karbonovým obložením interiéru v případě modelů Competition) a multifunkčními M sedadly s integrovanými opěrkami hlavy s osvětleným logem modelu. Seznam volitelné výbavy zahrnuje jak karbonové obložení interiéru, tak obložení BMW Individual. Interiér modelů Competition je vybaven také alcantarovým čalouněním stropu BMW Individual.

Výbava.

M multifunkční sedadla nabízejí elektrický posun dopředu/dozadu, elektricky nastavitelnou opěrku hlavy, oporu stehen, úhel sklonu opěradla, jeho šířku, plus nastavení bederní opěrky. Jejich součástí je také funkce paměti. Jako doplněk ke standardnímu vyhřívání sedadel lze volitelně přidat ventilaci a funkci masáží. Sklopné opěradlo zadních sedadel je dělené v poměru 40:20:40 a jeho jednotlivé části lze ovládat ze zavazadlového prostoru. To umožňuje zvětšit objem zavazadlového prostoru z 650 na maximálních 1870 l v případě nového BMW X5 M a nového BMW X5 M Competition a z 580 až na 1530 l u nového BMW X6 M a nového BMW X6 M Competition.

Fotogalerie: 

Kam dále?

Naše tipy, kam pokračovat v rámci webu inveltu.
ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů